Dobre praktyki transformacji energetycznej w miastach

Neutralność klimatyczna miast Opublikowano: 15.12.2023
pilaaa.jpg
Podczas konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią” w Pile, pokazano ciekawe doświadczenia polskie, niemieckie i norweskie. Udostępniamy prezentacje!

Dwudniowa konferencja w Pile - 7 i 8 grudnia 2023 r. - była efektem kilku lat pracy w Programie „Rozwój lokalny”. Wiele miast podjęło trudy związane z udziałem w tym programie, co podczas spotkania w Pile podkreślali zarówno przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, jak i strony norweskiej, która finansuje gros z tych działań.

- To nie przypadek, że konferencja na temat transformacji energetycznej organizowana jest w tym czasie. Jeśli chodzi o energię, to samorządy stosowały dotychczas dosyć liberalne podejście. Niektóre miasta jednak dostrzegały potrzebę transformacji energetycznej – mówił podczas konferencji Zdzisław Czucha, doradca strategiczny.- Nasze wyzwania jako członka Unii Europejskiej, poczynając od Porozumień Paryskich, a idąc do strategii europejskiego „Green Deal” są jasne i potężne: przecież do 2050 r. mamy stać się obszarem neutralnym klimatycznie. Dzisiaj nie ma w naszej ocenie ważniejszych wyzwań niż energetyka. Ale w warunkach polskich jest ona powiązana także z troską o środowisko.

Obecnie cały świat mówi o energetyce, o tym, że trzeba odejść od tradycyjnych jej źródeł i skoncentrować się na odnawialnych źródłach energii. Ponad połowa ludności świata żyje w miastach, które odpowiadają za trzy czwarte emisji. Walka ze zmianami klimatu ma wpływ na życie mieszkańców miast w podobnym stopniu, jak na kondycję całej naszej planety.

Spotkanie zostało zorganizowane w Pile, która aspiruje do roli miasta-lidera w zakresie transformacji energetycznej ze szczególnym wykorzystaniem wodoru. W swojej Strategii rozwoju Piła koncentruje się na tym, by korzystać właśnie z takich odnawialnych źródeł oraz na działaniach, które mają chronić środowisko naturalne oraz czyste powietrze.

- Wszyscy zgadzamy się co do tego, że świat stoi przed bardzo poważnymi wyzwaniami związanymi z klimatem, migracją, bioróżnorodnością – mówiła podczas konferencji Aleksandra Wacko, radca ds. Funduszy Norweskich w Ambasadzie Królestwa Norwegii. – Nikt nie może stawić im czoła sam. Bardzo ważne jest więc, abyśmy wymieniali się doświadczeniami, uczyli się wzajemnie i ściśle współpracowali. Dlatego Fundusze Norweskie skupiają się na wzmacnianiu takiej dwustronnej współpracy poprzez takie właśnie działania jak Program „Rozwój lokalny”. Program ten to budowanie zdolności i partnerstw tak, aby miasta rozwijały się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ten program zapewnia stabilność inicjatyw lokalnego rozwoju.

Przedstawicielka Królestwa Norwegii poinformowała podczas pilskiej konferencji, że na początku grudnia Unia Europejska i Norwegia uzgodniły nowy okres finansowania Funduszy Norweskich. To oznacza, że 3,2 mld euro będą dostępne w ciągu najbliższych 7 lat. – Będziemy wspierali demokrację, odporność, włączenie i zieloną transformację w najbliższym okresie finansowania – powiedziała Aleksandra Wacko.

Reprezentujący Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dyrektor Maciej Aulak podziękował podczas spotkania miastom za wykonaną gigantyczną pracę w programie. W przyszłym roku wszystkie te działania i efekty zrealizowanych projektów będą podsumowywane, jednak konferencja w Pile miała wielkie znaczenie z powodu tematu, którego dotyczyła – transformacji energetycznej polskich miast. W nowym okresie finansowania projektów z Funduszy Norweskich na zieloną transformację będzie położony jeszcze większy nacisk niż w obecnej perspektywie, dlatego – jak podkreślał dyr. Aulak – tak ważne jest, by miasta do tego nowego okresu dobrze się przygotowały. - Wymiana doświadczeń między miastami, które już teraz realizują projekty, jest kluczowa – powiedział przedstawiciel Ministerstwa i przypomniał, że obecnie miasta mogą korzystać z wielu zewnętrznych źródeł finansowania projektów, jak choćby z funduszy unijnych w ramach świeżo rozpoczętej nowej perspektywy, do której właśnie rozpoczynają się nabory, a w pierwszym kwartale 2024 roku Ministerstwo ogłosi także nabór dla miast do programu finansowanego z Funduszy Szwajcarskich (Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast).

W trakcie konferencji uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak można finansować przedsięwzięcia związane z transformacją energetyczną oraz jak Norwegowie wykorzystują zieloną energię, a Niemcy wodór, w gospodarce komunalnej. 

Przedstawiciele polskich miast opowiedzieli też o osiedlach mieszkaniowych ogrzewanych wodorem (Piła, Śrem), o kompleksowym podejściu do transformacji energetycznej (Oława, Konin), a także o tym, jak może wyglądać nowoczesny transport publiczny w miastach (Rybnik, Konin) czy inteligentne oświetlenie uliczne (Piła). O nowych możliwościach, jakie daje ustawa Prawo energetyczne, która pozwala na tworzenie obywatelskich społeczności energetycznych, z kolei mówił Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. 

Częścią międzynarodowej konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu” było seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, które odbyło się 7 grudnia br. w Pile. Poniżej zapis wideo seminarium.

Więcej o tej części spotkania, w tym prezentacje - TUTAJ.

Wszystkie prezentacje z konferencji znajdują sie poniżej w załączeniu.

Załączniki:
Finansowanie transformacji ciepłownictwa przez NFOŚiGW
Konin - Tu płynie energia
Kompleksowe podejście do transformacji energetycznej - Andrzej Jeżewski, Oławski Klaster Energii
Nowe możliwości w Prawie energetycznym: obywatelskie społeczności energetyczne - Andrzej Porawski, ZMP
Inteligentne oświetlenie miejskie - Marek Łasiński, Signify Poland
Ekologiczny transport publiczny 2.0 w Rybniku - Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
Osiedle wodorowe - Zielone Wzgórza w Pile - Marlena Bakuła-Zdzierela, SIM w Pile sp. z o.o.
Wykorzystanie energii zielonej w gospodarce komunalnej - Hallvard Benum, Kongsberg, Norwegia
Wykorzystanie wodoru w gospodarce komunalnej - Stefan Franke, Marburg-Bidenkop, Niemcy
BUDOWA ZESPOŁU ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ WIELORODZINNEJ PRZY UL. FARNEJ W ŚREMIE
Wodorowe osiedle przyszłości Projekt osiedla ogrzewanego wodorem w Śremie

Pozostałe aktualności

Neutralność klimatyczna miast
grafa-frl-N1-WWW-1920x1080.jpg
Nowe standardy zarządzania w sektorze komunalnym - PREZENTACJE i NAGRANIE
ZMP zorganizował dla miast kolejne seminarium FRL. Mówiono na nim o przygotowaniu sektora komunalnego do standardów zarządzania zrównoważonym rozwojem (ESG) zgodnych z nowymi regulacjami prawnymi. Publikujemy PREZENTACJE i NAGRANIE!
Neutralność klimatyczna miast
foto-FRL-1_Kamil.jpg
Transformacja energetyczna na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Grudniowe Forum Rozwoju Lokalnego, które odbyło się 7 grudnia br. w Pile, było częścią międzynarodowej konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią”.
Neutralność klimatyczna miast
www.jpg
Transformacja energetyczna na seminarium FRL – zapraszamy do udziału online!
Już jutro, 7 grudnia, zapraszamy na Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem seminarium odbędzie się w Pile i będzie częścią międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji energetycznej. Zapraszamy do udziału online w wydarzeniu!
Neutralność klimatyczna miast
KONKURS_EDYCJA_2023_www__1280___720_px_.png
Zapraszamy na konferencję i galę konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”
7-8 grudnia w Pile odbędzie się konferencja międzynarodowa na temat transformacji energetycznej i smart city oraz finał konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”, do którego 14 miast zgłosiło 17 wniosków. Startuje rejestracja!
Neutralność klimatyczna miast
KONKURS_EDYCJA_2023_www__1280___720_px_.png
Gala konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023” i konferencja międzynarodowa w Pile - ZAREZERWUJ DATĘ
7 i 8 grudnia 2023 r. ZMP wraz z miastem Piła organizują wyjątkowe wydarzenie - konferencję i seminarium Forum Rozwoju Lokalnego na temat transformacji energetycznej miast oraz uroczystą Galę finałową konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”.
Neutralność klimatyczna miast
foto-dzierzoniow_pl.jpg
Jak realizować Światowe Cele Zrównoważonego Rozwoju w miastach - relacja i zapis wideo seminarium
Ze studia w Dzierżoniowie transmitowane było ostatnie już seminarium online z cyklu przygotowujących polskie miasta do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. Mówiliśmy o Światowych Celach Zrównoważonego Rozwoju.

Partnerzy