30 października br. Związek Miast Polskich organizuje w ramach Forum Rozwoju Lokalnego (FRL) jedenaste już seminarium z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce”. Tym razem temat spotkania on-line to „Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój - aspekty finansowe i instytucjonalne”. Spotkanie odbędzie się podczas części on-line Samorządowego Forum Kapitału i Finansów (SFKiF) Więcej informacji na temat całego Forum można znaleźć na stronie http://www.samorzadoweforum.pl/program.
Podczas paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów, praktyków samorządowych i przedstawicieli administracji krajowej poruszone zostaną następujące tematy:
1) Aktualny stan finansów miast po trzech kwartałach i prognoza - prace nad budżetem na 2021 r.
Samorządy rozpoczynają przygotowywanie projektów budżetów na kolejny rok, a więc także projektów wieloletniej prognozy finansowej na kolejny okres, co z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii COVID-19 i jej skutki będzie coraz trudniejsze. Negatywne problemy wynikające z epidemii COVID-19 kumulują się z negatywnymi dla budżetów miast skutkami zmian w PIT z ubiegłego roku oraz z utrzymującą się zwiększoną od 3 lat „luką finansową” w edukacji. Podczas tej sesji pokażemy główne tendencje zmian w podstawowych wartościach i wskaźnikach w budżetach miast uwzględniające dane ze sprawozdań budżetowych miast po trzech kwartałach 2020 r., a także ze stałego badania ankietowego finansów miast, prowadzonego przez Związek Miast Polskich. Ponadto w panelowej dyskusji z udziałem samorządowców i ekspertów poruszymy główne problemy związane z procesem przygotowywania i uchwalania budżetów w obecnej, mocno niepewnej co do przyszłego roku, sytuacji finansów JST.
2) Propozycje działań lokalnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy
Poszczególne resorty rozpoczęły prace mające na celu przygotowanie i zaproponowanie Komisji Europejskiej tzw. Krajowego Planu Odbudowy, który – zgodnie z założeniami UE – ma zapewnić naprawienie szkód spowodowane przez Covid-19, zwiększenie naszej odporności na sytuacje kryzysowe i dostosowanie organizacji życia naszych społeczności do nowych warunków. Znacząca część tych zamierzeń będzie miała wymiar terytorialny. Organizacje samorządowe formułują swoje postulaty do tych planów. Przedstawimy aktualny stan tych prac.
3) Raport OECD o stanie samorządu terytorialnego w Polsce i narzędzie samooceny rozwoju instytucjonalnego JST
Trwają prace nad raportem OECD o stanie samorządu terytorialnego w Polsce. Równocześnie OECD opracowała metodologię, za pomocą której każdy samorząd, dokonując systematycznie samooceny, samodzielnie oceni, czy jego stan instytucjonalny, w tym organizacyjny i kadrowy ulega poprawie, a także łatwiej ustali, gdzie potrzebne są działania modernizacyjne. Finalna wersja narzędzia samooceny oraz założenia raportu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na Forum jeszcze w tym roku. Pełna wersja raportu będzie dostępna on-line w drugim kwartale 2021.
Seminarium prowadzone jest w ramach Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, dlatego rejestracja na spotkanie odbywa się przez stronę forum - http://www.samorzadoweforum.pl/rejestracja/ (UWAGA: aby udział był bezpłatny prosimy podczas rejestracji wybrać opcję JST i „udział bezpłatny”). Tym razem nie będzie transmisji całego seminarium na Facebooku ZMP. Transmitowana tu będzie tylko część dotycząca działań lokalnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (początek o godz. 10.10)
Przypominamy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Forum Rozwoju Lokalnego to uruchomiona przez ZMP otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z dotychczasowych dziesięciu seminariów Forum Rozwoju Lokalnego dostępnymi na stronie http://www.forum-rozwoju-lokalnego.pl/.