Transformacja energetyczna na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego

Neutralność klimatyczna miast Opublikowano: 13.12.2023
foto-FRL-1_Kamil.jpg
Grudniowe Forum Rozwoju Lokalnego, które odbyło się 7 grudnia br. w Pile, było częścią międzynarodowej konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią”.

Dwudniowej konferencji, zorganizowanej przez Związek Miast Polskich, nad którą patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, towarzyszyło ogłoszenie laureatów i finalistów konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023” oraz właśnie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

- Dzisiaj skupiamy się na transformacji energetycznej w kontekście smart city, a więc miasta inteligentnego, takiego, które potrafi pozyskiwać i skutecznie rozwijać nowoczesne technologie, miasta, które podejmuje decyzje w oparciu o konkretne informacje – mówił podczas spotkania Tomasz Kayser, doradca sektorowy ZMP.

Spotkanie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w Pile. Piła aspiruje do roli miasta-lidera w zakresie transformacji energetycznej ze szczególnym wykorzystaniem wodoru. Województwo Wielkopolskie natomiast w kwietniu tego roku przyjęło Strategię Rozwoju Wielkopolski Wodorowej.

Podczas seminarium FRL rozmawiano m.in. o samowystarczalności energetycznej z wykorzystaniem Zielonej Energii. W tej części spotkania doświadczenia norweskiego miasta Bodo zaprezentował Petter Olsen Bertheussen.

Wieloletni prezydent Piły (obecnie poseł na Sejm), dr Piotr Głowski omówił transformację energetycznej jakiej dokonały w ostatnich latach władze tego miasta, z wykorzystaniem wodoru. O tym, jak można efektywnie wykorzystywać wodór w gospodarce komunalnej opowiedział Stefan Franke reprezentujący niemiecki powiat Marburg-Bidenkop. Uczestnicy seminarium wysłuchali także prezentacji na temat wykorzystania energii jądrowej w procesach transformacyjnych w miastach, a Jacek Bogusławski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zaprezentował i omówił Wielkopolską Strategię Wodorową.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium. W załączeniu znajdują się także prezentacje pokazane podczas spotkania.

Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Na szerszą relację z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zapraszamy do najbliższego wydania Miesięcznika „Samorząd Miejski”. (epe)

Załączniki:
Transformacja energetyczna Województwa Wielkopolskiego. Wielkopolska Strategia Wodorowa - Jacek Bogusławski
Energy transition in Norway - Åsmund Bråtekas
Energy transformation - the use of green energy in the modern city - Petter Olsen Bertheussen
Hydrogen - useful part of the energy transition - Stefan Franke
Transformacja energetyczna z wykorzystaniem wodoru. Spojrzenie Piły - Piotr Głowski

Pozostałe aktualności

Neutralność klimatyczna miast
grafa-frl-N1-WWW-1920x1080.jpg
Nowe standardy zarządzania w sektorze komunalnym - PREZENTACJE i NAGRANIE
ZMP zorganizował dla miast kolejne seminarium FRL. Mówiono na nim o przygotowaniu sektora komunalnego do standardów zarządzania zrównoważonym rozwojem (ESG) zgodnych z nowymi regulacjami prawnymi. Publikujemy PREZENTACJE i NAGRANIE!
Neutralność klimatyczna miast
pilaaa.jpg
Dobre praktyki transformacji energetycznej w miastach
Podczas konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią” w Pile, pokazano ciekawe doświadczenia polskie, niemieckie i norweskie. Udostępniamy prezentacje!
Neutralność klimatyczna miast
www.jpg
Transformacja energetyczna na seminarium FRL – zapraszamy do udziału online!
Już jutro, 7 grudnia, zapraszamy na Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem seminarium odbędzie się w Pile i będzie częścią międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji energetycznej. Zapraszamy do udziału online w wydarzeniu!
Neutralność klimatyczna miast
KONKURS_EDYCJA_2023_www__1280___720_px_.png
Zapraszamy na konferencję i galę konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”
7-8 grudnia w Pile odbędzie się konferencja międzynarodowa na temat transformacji energetycznej i smart city oraz finał konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”, do którego 14 miast zgłosiło 17 wniosków. Startuje rejestracja!
Neutralność klimatyczna miast
KONKURS_EDYCJA_2023_www__1280___720_px_.png
Gala konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023” i konferencja międzynarodowa w Pile - ZAREZERWUJ DATĘ
7 i 8 grudnia 2023 r. ZMP wraz z miastem Piła organizują wyjątkowe wydarzenie - konferencję i seminarium Forum Rozwoju Lokalnego na temat transformacji energetycznej miast oraz uroczystą Galę finałową konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023”.
Neutralność klimatyczna miast
foto-dzierzoniow_pl.jpg
Jak realizować Światowe Cele Zrównoważonego Rozwoju w miastach - relacja i zapis wideo seminarium
Ze studia w Dzierżoniowie transmitowane było ostatnie już seminarium online z cyklu przygotowujących polskie miasta do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. Mówiliśmy o Światowych Celach Zrównoważonego Rozwoju.

Partnerzy