Samodzielność energetyczna gmin – zapis wideo seminarium FRL

Gospodarka komunalna Opublikowano: 02.12.2022
Samodzielności energetycznej gmin poświęcone było seminarium z cyklu Forum Rozwoju Lokalnego, na które zaprosił Związek Miast Polskich wraz z firmą ABRYS. Temat okazał się niezwykle interesujący – w spotkaniu online uczestniczyło ponad 470 osób.

W związku z rosnącym znaczeniem rozwoju lokalnych polityk energetycznych Związek Miast Polskich zorganizował kolejne tej jesieni seminarium poświęconych tej tematyce. Seminarium wprowadzające do cyklu na temat polityk energetycznych miast pt.  „Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse” odbyło się w siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju w Warszawie w dniu 27 października br. (relacja i materiały są dostępne TUTAJ ). Z kolei o odzysku energii z odpadów rozmawialiśmy podczas konferencji zorganizowanej przez firmę ABRYS pt. „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”, która odbyła się w dniach 22 - 24 listopada w Gdańsku (relacja TUTAJ).

Tym razem Związek zaprosił przedstawicieli miast 1 grudnia na spotkanie online, którego organizatorem była firma ABRYS. Nasze seminarium było połączone z konferencją „Samodzielność Energetyczna Gmin”, której ZMP był patronem merytorycznym.

- Ostatnio koncentrujemy się na temacie samowystarczalności energetycznej samorządów – mówi Zdzisław Czucha, doradca Związku Miast Polskich.- Dotąd energia zawsze była ważna w działaniach miast, ale dziś jest kluczowa; staje się dobrem rzadkim – drogim i trudno dostępnym.

W trakcie spotkania zostały poruszone najistotniejsze tematy dotyczące efektywnego gospodarowania energią, korzyści i ograniczeń w użytkowaniu komunalnej floty wodorowej oraz sposobów wykorzystania zasobów komunalnych w celach energetycznych. Uczestnicy rozmawiali także o inwestycjach energetycznych z udziałem gmin, wykorzystaniu i modernizacji aktualnych źródeł energii oraz OZE jako drodze do samodzielności energetycznej samorządów.

Konferencja adresowana była przede wszystkim do samorządowców odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną, inwestycje, ochronę środowiska, finanse samorządowe oraz do szeroko pojętej branży komunalnej, energetycznej i ciepłowniczej, a także instytucji zainteresowanych inwestycjami w ramach PPP czy w innej formule prawnej, przy wykorzystaniu majątku gmin.

Uczestnicy spotkania, dzięki niezwykle bogatemu programowi wystąpień i udziałowi wielu prelegentów, otrzymali „bombę” wiedzy, pełny pakiet informacji na temat różnych możliwości i rozwiązań związanych z samowystarczalnością energetyczną gmin.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo seminarium:

CZ.1

cz.2

Przypominamy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Pozostałe aktualności

Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Komunikacja–partycypacja–współzarządzanie. Relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Miasta, które są liderami w dziedzinie zarządzania i partycypacji mieszkańców– to główni bohaterowie Forum Rozwoju Lokalnego, które 24 lutego odbyło się w Tarnowie. Rozmawialiśmy o dialogu, włączen...
ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a ...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy dziś na transmisję seminarium FRL
Dzisiejsze seminarium Forum Rozwoju Lokalnego tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Zapraszamy od godz. 10.00 na transmisję z Tarnowa.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich organizuje w Tarnowie wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali fi...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy na seminarium FRL
24 lutego zapraszamy na kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, które tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Będzie ono częścią dwudniowej k...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego – REJESTRACJA DO 10 LUTEGO
Do jutra, 10 lutego, trwa rejestracja na dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”. To wyjątkowe spotkanie, poświęcone partycypacji społecznej, odbędzie się 23 i 2...

Partnerzy