Mieszkalnictwo i dziedzictwo poprzemysłowe – relacja i zapis wideo seminarium FRL

Mieszkalnictwo Opublikowano: 10.06.2022
ZASOBY MIAST były tematem seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Było to czwarte już spotkanie organizowane przez Związek Miast Polskich w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się już wkrótce w Katowicach.

Było to już czwarte seminarium online organizowane przez Związek Miast Polskich w ramach cyklu seminariów Forum Rozwoju Lokalnego (FRL) poświęconego przygotowaniu polskich miast do udziału w jedenastym Światowym Forum Miejskim (WUF11). Przypominamy, że wydarzenie to odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach, w dniach 26-30 czerwca 2022 roku.

Cykl seminariów FRL przygotowujących do WUF11 ma na celu przybliżenie przedstawicielom miast głównych kwestii, wokół których zorganizowane są tegoroczne obrady Światowego Forum Miejskiego. Dzięki tym spotkaniom chcemy zidentyfikować i przedyskutować najważniejsze kwestie, jakie mogą zostać zaprezentowane przez reprezentantów polskich miast, jak również wyłowić i dobrze przygotować osoby, które być może uda nam się zgłosić jako ZMP do różnych wydarzeń tematycznych na samym Światowym Forum Miejskim w czerwcu br.

Seminarium odbyło się 9 czerwca br. i było transmitowane ze studia w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Tym razem Związek zaprosił do rozmowy o ZASOBACH MIAST, a więc mieszkalnictwie i dziedzictwie poprzemysłowym. Obie te dziedziny, a szczególnie zasoby mieszkaniowe, są w przekonaniu organizatorów spotkania, jednym z najważniejszych filarów rozwoju miast w Polsce.

Gospodarzem tego seminarium był Wałbrzych, który jest modelowym przykładem przebudowy (w tym rewitalizacji) miasta, nastawionej na wykorzystywanie zasobów lokalnych w warunkach koniecznej restrukturyzacji. Historia Wałbrzycha to historia wielkiej zmiany: na przestrzeni 500 lat miasto zmieniło się z przemysłowego, górniczego, zanieczyszczonego w miasto zielone, które od nowa już zbudowało swoją nową tożsamość. Punkt startu w przypadku Wałbrzycha był zdecydowanie trudniejszy niż miało to miejsce w większości polskich miast.

- „Historia wielkiej zmiany” – to nie tylko hasło, ikona przemian, które się tu dzieją. „Wielka zmiana” jest sensem wielkiego projektu nie tylko w wymiarze czysto materialnym. Jest również częścią wielkiego projektu społecznego, gospodarczego, środowiskowego. Miasto wielkiej zmiany oznacza, że piszemy to nasze ukochane miasto na nowo. To też określenie, w jakim kierunku mamy się rozwijać – mówił podczas seminarium Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

- Wałbrzych to miasto udanej rewitalizacji rozumianej jako działania zintegrowane, które dotyczą nie pojedynczych obiektów albo nawet kwartałów, a wszystkich zasobów miasta. Tutaj myśli się o ożywieniu różnych obszarów, modernizacji, a także o nadaniu im zupełnie nowych funkcji. Rewitalizacja bowiem to bynajmniej nie jest interwencja kryzysowa, ale jest to sposób na rozwój - powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Podczas spotkania swoje doświadczenia zaprezentowali przedstawiciele także innych miast. Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika opowiedział o rybnickim sposobie na radzenie sobie z problemem wyludniania się centrum miasta, rosnącej liczby pustostanów i wynikających z tego problemów z bezpieczeństwem. Rybnik sięgnął po doświadczenie niemieckiego miasta Kemnitz, które wyludniło się w sposób dla polskich miast póki co niewyobrażalny: z 300 tys. mieszkańców zostało tu ich 200 tysięcy. Niemcy stworzyli program, który pozwala potraktować zdegradowane zasoby mieszkaniowe jako kapitał rozwojowy. Taką samą drogą podąża Rybnik.

Grażyna Szotkowska, Prezes Szczecińskiego TBS opowiedziała o aktywnej polityce mieszkaniowej prowadzonej przez władze Szczecina, o celowanych projektach mieszkaniowych oraz gospodarowaniu historycznym zasobem.

Z kolei o problemach z wykorzystaniem zdegradowanych terenów pokolejowych opowiedział podczas spotkania prezydent Leszna, Łukasz Borowiak. Choć wielu miastom udało się pozyskać od PKP budynki dworców kolejowych, a nawet tereny leżące wokół nich, to jednak wiele miast – tak jak Leszno – choć ma opracowane i dopracowane koncepcje zagospodarowania tych terenów, terenów zdegradowanych, nieprzynoszących żadnych dochodów, a nawet skażonych, to jednak nie może dojść do stosownych porozumień ze spółkami PKP reprezentowanymi przez często zmieniających się kolejnych ich dyrektorów. W efekcie tego tereny te, leżące w strategicznych często częściach miast, nie tylko straszą przyjeżdżających do nich podróżnych, ale hamują rozwój społeczności lokalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami pokazanymi podczas spotkania (poniżej w załączeniu).

Zapis wideo całego seminarium

;list=PLl2hbQNrn21CvtPvCII2Vc1zmB-wvM2ar&index=3


Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego. (epe)


Załączniki:
Wałbrzych - miasto wielkiej zmiany
Zasoby mieszkaniowe jako podstawa do prowadzenia aktywnej polityki mieszkaniowej - Wałbrzych
Aktywna polityka mieszkaniowa Szczecina
Różne ścieżki wykorzystania obiektów i terenów poprzemysłowych w Zabrzu
Dziedzictwo poprzemysłowe Wałbrzycha
Zagospodarowanie terenu pokolejowego przy ulicy Towarowej jako element rewitalizacji Leszna

Pozostałe aktualności

Transport i mobilność miejska
Zrównoważona mobilność miejska – relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Temat mobilności miejskiej dotyczy wszystkich, którzy zajmują się miastami i w nich mieszkają. Wyzwaniem jest dziś organizowanie owej mobilności w sposób zrównoważony. O tym rozmawiano podczas osta...
Inne
Jak wspomagać społeczność lokalną w czasie kryzysu – rekomendacje Włocławka
W grudniu 2022 r. Włocławek zakończył program „Ciepło Cię widzieć". Była to odpowiedź miasta na kryzys energetyczny i związane z nim obawy społeczne. Teraz przekazuje innym samorządom rekomendacje,...
Transport i mobilność miejska
O zrównoważonej mobilności miejskiej – zapraszamy na transmisję seminarium FRL online
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Początek spotkania online 26 stycznia o godz...
Transport i mobilność miejska
O zrównoważonej mobilności miejskiej - zapraszamy na seminarium FRL
Zrównoważona mobilność miejska będzie tematem kolejnego seminarium online zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.
Inne
Trwa ocena zgłoszeń do konkursu „Samorządowy Lider Zarzadzania 2022”
Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania 2022 - Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” dotyczy inicjatyw i działań podejmowanych przez miasta, które mają poprawić komunikację z mieszkańcami o...
Gospodarka komunalna
Jak reagować na kryzys energetyczny i klimatyczny w mieście – relacja z seminarium FRL
W jaki sposób komunikować się z mieszkańcami w czasach kryzysu energetycznego? Dlaczego warto pójść drogą transformacji energetycznej? Po co zatrudniać energetyka miejskiego? – o tym m.in. rozmawia...

Partnerzy