Miasta otwarte na migrantów. Seminarium FRL - zapis wideo i prezentacje

grafika_do_relacji.png
W jaki sposób integrować i włączać migrantów mieszkających w polskich miastach, by byli oni źródłem wzmocnienia lokalnych społeczności? Rozmawiano o tym 24 października br. podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Związek Miast Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych zorganizował w ramach Forum Rozwoju Lokalnego seminarium pt.: „Włączanie i integracja migrantów wzmacniająca społeczność miasta”.

Temat seminarium wybrano niezwykle aktualny i bardzo obecny w przestrzeni medialnej, jest przedmiotem gorącej debaty na poziomie rządowym i lokalnym. Zarządzanie różnorodnością staje się dziś ważnym zadaniem w każdej gminie. Jeszcze przed rokiem 1990 Polska była krajem monoetnicznym. Obecnie gościmy w naszym kraju nie tylko migrantów, ale przybywają do nas uchodźcy. I wiadomo, że ich liczby będą się zwiększać. – Szukamy pomysłów i sposobów na to, jak wesprzeć samorządy lokalne w pełnieniu tej bardzo ważnej funkcji, jaką jest umiejętne zarządzanie różnorodnością, integracja, włączanie migrantów w życie lokalnej społeczności – mówi Tomasz Kayser, koordynator Forum Rozwoju Lokalnego ZMP.

Związek Miast Polskich organizując seminarium poświęcone tematyce migrantów szukał także dobrych doświadczeń za granicą i skorzystał z dobrej współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS). Norwegowie podzielili się z polskimi samorządowcami swoją wiedzą i doświadczeniem w radzeniu sobie z rosnąca falą uchodźców i migrantów.

Podczas seminarium Agnieszka Narożniak z Fundacji Migrant Info Point z Poznania i Marta Majchrzak, zastępca Dyrektora Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego pokazały skalę doświadczeń, jakie mieszkańcy i władze tych miast mają ze wspólnego życia z migrantami i z włączania ich w życie lokalnej społeczności. Wrocław jest drugim miastem w Polsce (po Warszawie) z największą liczbą migrantów z Ukrainy. To obecnie ponad 13 tys. osób w ogólnej liczbie ok. 24 tys. migrantów w ogóle mieszkających w mieście. Na początku wojny w Ukrainie uchodźcy stanowili 28% wszystkich mieszkańców Wrocławia. To daje wyobrażenie skali wyzwań, jakie wiążą się z tą obecnością dla władz miasta.

Karina Anett Bjørnbakk z norweskiego Dramen zaprezentowała perspektywę „jak działać” pokazując, że mieszkańcy całej społeczności lokalnej przyczyniają się do tego, że migranci mają szanse się zintegrować.

Audun Kwale opisując norweski model osiedlania się i integracji uchodźców wykazał, że cały ten system opiera się na bardzo dobrym badaniu i mierzeniu rzeczywistości. Każdy migrant przybywający do Norwegii jest zarejestrowany i przypisany do konkretnego miejsca pobytu. System prawny przewiduje, że jeśli tam faktycznie będzie mieszkać, otrzyma przez 5 lat konkretną pomoc finansową. Cały system oparty jest na wiedzy i na danych. O tym samym mówił Kristian Rose Tronstad z NIBR podkreślając, że w ramach Norwegii i w ramach współpracy z Danią i Szwecją prowadzone są już przez 11 lat stałe badania łącznie 220 tysięcy migrantów, co daje wiedzę o ich indywidualnych ścieżkach życiowo-zawodowych, ich motywacjach, sukcesach i porażkach na tych ścieżkach.

Z prezentacji wynikało, że i w dużym, i w małym mieście samorząd własnymi siłami nie ma żadnych szans, by poradzić sobie z kwestiami integracji migrantów. Przykład Wrocławia pokazał, że można i należy to robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Kluczowe także wydaje się wzmacnianie kompetencji służb publicznych, urzędników samorządowych, nauczycieli, bo w społeczeństwie, które do niedawna było monoetniczne, brakuje ich. Pochylenia się wymagają także standardy pracy asystentów międzykulturowych. Warto też przyjrzeć się kwestii wymiany doświadczeń między szkołami, także w ramach jednego miasta.

- Integracja musi działać dwukierunkowo – w stronę migrantów, ale także w stronę mieszkańców. Tylko wtedy jest szansa na jej powodzenie, bo mieszkańcy i Polski, i Norwegii, i innych krajów UE coraz bardziej krytycznie patrzą na problem migracji – podkreślał zastępca dyrektora Biura ZMP Tomasz Potkański. – Lęki obywateli są realne, problemy też są realne, dezinformacja ze strony Rosji jest skuteczna, więc temu wszystkiemu musimy przeciwstawiać się poprzez współpracę międzyinstytucjonalną. Ani samorząd, ani poszczególne organizacje pozarządowe w pojedynkę, ani nawet rząd nie poradzą sobie z tym. Jedynie dzięki współpracy mamy szansę zmierzyć się z tymi wyzwaniami

Zachęcamy do obejrzenia zapisu całego seminarium oraz do zapoznania się z prezentacjami pod tekstem.

Na szersza relację z wydarzenia zapraszamy także do najbliższego numeru Miesięcznika „Samorząd Miejski”.

Obecny cykl FRL jest realizowany w ramach projektu kontynuacji współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykładu wypracowania trwałych relacji po projektach dotyczących rozwoju lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy. Projekt „Inicjatywa Bilateralna 2024-2025” realizowany jest dzięki środkom Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Załączniki:
Osiedlanie i integracja uchodźców – model norweski - Audun Kvale
Integracja uchodźców i wysiedleńców z Ukrainy na rynku pracy – doświadczenie norweskie - Kristian Rose Tronstad
Strømsø 2030 - projekt lokalny koncentrujący się na wczesnej interwencji i integracji - Karina Anett Bjørnbakk
Międzykulturowy Wrocław - Marta Majchrzak
Działania integracyjne w Poznaniu - Migrant Info Point - Agnieszka Narożniak

Pozostałe aktualności

Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
FRL_1.jpg
Innowacyjna i kreatywna administracja. Prezentacje i zapis wideo seminarium FRL
Dzisiejsze czasy wymagają od samorządowców – urzędników i liderów umiejętności myślenia innowacyjnego. O tym, jak budować innowacyjność i kreatywność w administracji, samorządowej mówiliśmy podczas grudniowego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
FRL_1__4_.jpg
Innowacyjna i kreatywna administracja. Zapraszamy na seminarium FRL (AKTUALIZACJA)
Jak budować innowacyjność i kreatywność w administracji, jak wyszukiwać ukryty potencjał pracowników i zaangażować ich wiedzę oraz umiejętności dla nowych, ambitnych wyzwań ważnych dla naszych miast? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium FRL
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafika_wiodąca.jpg
Dlaczego warto współpracować ponad granicami administracyjnymi? Prezentacje i zapis wideo seminarium FRL
Związek Miast Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych 28 listopada br. zorganizował w ramach Forum Rozwoju Lokalnego seminarium pt.: „Współpraca miast ponad granicami administracyjnymi”. 
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
FRL_1___1_.jpg
Współpraca miast ponad granicami administracyjnymi – zapraszamy na seminarium FRL
W jaki sposób budować i rozwijać współpracę między samorządami, poprawiając jakość życia mieszkańców oraz zmniejszając koszty świadczenia usług publicznych? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafa-frl-45-1920x1080-1.jpg
Miasto otwarte na migrantów. Zapraszamy na seminarium FRL
W jaki sposób integrować i włączać migrantów mieszkających w polskich miastach, by byli oni źródłem wzmocnienia lokalnych społeczności? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które zapraszamy w najbliższy czwartek.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafa-kp.png
Wzmacnianie potencjału małych i średnich miast - transmisja seminarium FRL
Na ile – dzięki Programowi „Rozwój lokalny” udało się rozwinąć potencjał instytucjonalny małych i średnich miast? Jak inne miasta mogę skorzystać z tych doświadczeń? Na te pytania odpowiemy podczas ostatniego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Partnerzy