Innowacyjna i kreatywna administracja. Prezentacje i zapis wideo seminarium FRL

FRL_1.jpg
Dzisiejsze czasy wymagają od samorządowców – urzędników i liderów umiejętności myślenia innowacyjnego. O tym, jak budować innowacyjność i kreatywność w administracji, samorządowej mówiliśmy podczas grudniowego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Współczesne samorządy są bardzo innowacyjne i kreatywne, bo inaczej nie sprostałyby czasom, w których przyszło im funkcjonować – czasom, które ciągle zaskakują, są niepewne i niestabilne. Są to też czasy dużych oczekiwań, co wymaga zupełnie innego sposobu postępowania, także w administracji. 12 grudnia br. Związek Miast Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) zorganizował kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego pt. „Innowacyjna i kreatywna administracja”.

- Treść seminarium jest nieco paradoksalna: zawsze bowiem kojarzymy administrację samorządową, ale też i rządową jako stabilną i niezmienną, a dziś mówimy o kreatywności i innowacji w administracji. To element, który stawialiśmy jako kluczowy w projektach rozwoju lokalnego – powiedział Kamil Wieder, naczelnik w Departamencie Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.- Administracja samorządowa musi być kreatywna i innowacyjna, żeby jak najlepiej realizować swoje zadania. Czasami wynika to niestety z niedostatku zasobów, czasami z dużej liczby bardzo elastycznych zadań, które ma do zrealizowania.

Głównym celem funkcjonowania samorządów jest dostarczanie wysokiej jakości usług publicznych. Przypomniał o tym Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP i dodał: - Aby to robić, samorządy z jednej strony realizują inwestycje infrastrukturalne, ale przede wszystkim muszą dbać o sprawność urzędów, o wysokie kompetencje urzędników i rozwój instytucjonalny samorządów. Wysoka jakość usług, nadążanie za oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców, a często ich wyprzedzanie, wymaga od nas stałej pracy nad kulturą organizacyjną naszych urzędów; taką kulturą, która będzie przyzwalała na innowacje, zapraszała pracowników do wnoszenia ich wkładu w jakość usług.

Co mnie motywuje jako partnera tego projektu realizowanego wspólnie z ZMP, ale także jako pracownicę i team-liderkę w KS? – zastanawiała się Elita Cakule, kierowniczka Departamentu Projektów Międzynarodowych w Norweskim Związku Władz Lokalnych i Regionalnych. – To fakt, że praca, jaką wykonuję sama w sobie jest użyteczna i cenna również dla innych. Motywuje mnie to, że robię coś dla innych i jest to doceniane. Sama potrzebuję dużej wolności do podejmowania samodzielnych decyzji i wydawania osądów. Muszę mieć przekonanie, że nieważne co się stanie, będę w stanie poradzić sobie z zadaniami, które mam przed sobą i że mam dostateczne kompetencje do wykonywania tych czynności. Ważna jest dla mnie także możliwość wykorzystania moich umiejętności, mojego doświadczenia, mojej wiedzy w oczekiwany sposób w danym projekcie czy szerzej w mojej pracy. Ale także cenię sobie możliwość rozwoju i dalszej nauki. Ważny jest także jasny podział ról oraz zorientowanie na wysokie kompetencje – „mistrzostwo” – jak to nazywamy w Norwegii. Skupiamy się na umiejętnościach wszystkich członków zespołu, a nie na konkurowaniu w ramach jednego zespołu.

Seminarium służyło przekazaniu porad i doświadczeń, jak takie motywacje, o których mówiła Elita Cakule, można osiągnąć w samorządzie lokalnym.

Prelegentami podczas spotkania byli eksperci z Norwegii i z Polski – konsultanci z praktycznym doświadczeniem, jak i sami praktycy. Grethe Holtan, trenerka, Dyrektorka, Sinius Sp. z o.o., która zdobywała doświadczenie w przedsiębiorstwach branży technologicznej, mówiła o praktycznym wdrożeniu idei innowacyjności i kreatywności w administracji publicznej.

Przykład innowacyjnego zarządzania zasobami ludzkimi w gminy Nordre Follo omówił Morten Ellingsen, kierownik działu informacji w Urzędzie Gminy Nordre Foll. – Dlaczego norweskie gminy potrzebują kreatywności i innowacji? Bo mają zbyt wiele zadań do zrealizowania przy zbyt skromnych zasobach finansowych, stawia im się zbyt wysokie wymagania i pracuje w nich zbyt mało ludzi – powiedział. I dodał, że samorządy w Norwegii doszły do niełatwej konstatacji, że „po prostu nie stać ich już na wszystko”. To wymusiło konkretne działania.

Zachęcamy do obejrzenia zapisu całego seminarium oraz do zapoznania się z prezentacjami pod tekstem.


Seminarium było organizowane w ramach projektu „Inicjatywa Bilateralna 2024-2025”, będącego kontynuacją współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów. Jest on przykładem wypracowania trwałych relacji po projektach dotyczących rozwoju lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy. Projekt jest realizowany dzięki środkom Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Warto przypomnieć, że współpraca Związku Miast Polskich z KS trwa już 18 lat – to już trzeci wspólny projekt tych partnerów. Współpraca z KS oznacza nie tylko wizyty studyjne polskich samorządowców w Norwegii (już kilkuset samorządowców w nich uczestniczyło), ale także staże Norwegów w Polsce.

Załączniki:
Program seminarium
Zasoby ludzkie–innowacyjność I kreatywność w administracji publicznej - Grethe Holtan
Innowacyjność I zarządzanie zasobami ludzkimi–przykład gminy Nordre Follo - Morten Ellingsen
Innowacyjny samorząd-problemy i wyzwania - Adam Cichocki

Pozostałe aktualności

Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
FRL_1__4_.jpg
Innowacyjna i kreatywna administracja. Zapraszamy na seminarium FRL (AKTUALIZACJA)
Jak budować innowacyjność i kreatywność w administracji, jak wyszukiwać ukryty potencjał pracowników i zaangażować ich wiedzę oraz umiejętności dla nowych, ambitnych wyzwań ważnych dla naszych miast? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium FRL
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafika_wiodąca.jpg
Dlaczego warto współpracować ponad granicami administracyjnymi? Prezentacje i zapis wideo seminarium FRL
Związek Miast Polskich we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych 28 listopada br. zorganizował w ramach Forum Rozwoju Lokalnego seminarium pt.: „Współpraca miast ponad granicami administracyjnymi”. 
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
FRL_1___1_.jpg
Współpraca miast ponad granicami administracyjnymi – zapraszamy na seminarium FRL
W jaki sposób budować i rozwijać współpracę między samorządami, poprawiając jakość życia mieszkańców oraz zmniejszając koszty świadczenia usług publicznych? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafika_do_relacji.png
Miasta otwarte na migrantów. Seminarium FRL - zapis wideo i prezentacje
W jaki sposób integrować i włączać migrantów mieszkających w polskich miastach, by byli oni źródłem wzmocnienia lokalnych społeczności? Rozmawiano o tym 24 października br. podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafa-frl-45-1920x1080-1.jpg
Miasto otwarte na migrantów. Zapraszamy na seminarium FRL
W jaki sposób integrować i włączać migrantów mieszkających w polskich miastach, by byli oni źródłem wzmocnienia lokalnych społeczności? Będzie o tym mowa podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które zapraszamy w najbliższy czwartek.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
grafa-kp.png
Wzmacnianie potencjału małych i średnich miast - transmisja seminarium FRL
Na ile – dzięki Programowi „Rozwój lokalny” udało się rozwinąć potencjał instytucjonalny małych i średnich miast? Jak inne miasta mogę skorzystać z tych doświadczeń? Na te pytania odpowiemy podczas ostatniego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Partnerzy