- Dziś chcemy przedstawić propozycje działań, które mogą pomóc w przywróceniu równowagi i samodzielności samorządów – podkreślał prezydent Krzysztof Żuk 17 października w Poznaniu podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Są to między innymi: zwiększenie autonomii finansowej samorządów, ustalenie obiektywnych kryteriów dotacji celowych oraz wzmocnienie roli samorządów.
- Jako strona samorządowa przedstawiliśmy obecnemu rządowi konkretne propozycje zmian ustawy o dochodach JST. Jak dotąd parterstwa zabrakło. Stąd korporacje samorządowe będą nowemu rządowi przedstawiały niezbędne oczekiwane przez nie zmiany w ustawie o dochodach. Zwiększają one dochody własne samorządów, które – co istotne dla miast – zakładać będą udział w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Dzisiaj ten ryczałt jest całości dochodem budżetu państwa i to budżet państwa zabiera te środki, które przepłynęły z naszych udziałów w PIT do ryczałtu – mówi Krzysztof Żuk i zaznacza, że korporację samorządowe chcą także rozmawiać o subwencjach dla mniejszych JST, które nie mają znaczącego udziału dochodów własnych.
Przypomina, że to samorządy są dzisiaj istotnym kołem zamachowym strategii rozwoju regionalnego. - Jeśli więc utrzymamy tempo inwestowania, jeśli przyciągniemy fundusze europejskie, to nasze firmy mają w portfelu zleceń odpowiednią ilość kontraktów. Jeśli jednak my staniemy – o czym wielokrotnie mówiliśmy obecnemu rządowi – to staną inwestycje regionalne i kłopoty przeniosą się również na firmy. Stąd ważne jest, żebyśmy ustalili reguły gry na najbliższe lata, zwiększając przede wszystkim wiarygodność finansową samorządów, które są i będą tymi lokomotywami rozwoju regionalnego i lokalnego.
Prezydent Lublina zwraca też uwagę na kwestię wydatków bieżących, a przed wszystkim subwencji oświatowej. Przypomina, że w ubiegłym roku luka w finansowaniu oświaty znacznie przekroczyła 30 mld zł i nawet te niewielkie zmiany, które minister edukacji wprowadził w tegorocznym budżecie nie zmieniają stanu rzeczy. - Oświata wymaga większego dofinansowania z budżetu państwa i chcemy te kwestie również rozstrzygać w najbliższych latach, by dojść do tego poziomu finansowania oświaty, który zagwarantuje nam sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoją nasze dzieci i młodzież, ale także firmy, bo chcemy mieć dobrze przygotowanego absolwenta do zmieniającego się otoczenia gospodarczego i społecznego.
Korporacje samorządowe proponują jako platformę do tych debat spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespoły merytoryczne.
Przypominamy, że propozycje odpowiadające na te problemy można znaleźć w rozwiązaniach legislacyjnych, które organizacje samorządowe - Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich - złożyły w maju w Senacie RP podczas Dnia Samorządu Terytorialnego. Są to „Diagnozy i recepty na główne problemy samorządu terytorialnego”.