Złotów – Wielkopolskie Zdroje coraz bliżej !

Opublikowano: 29.09.2021
Z_ot_w-fb_burmistrza.jpg
„Złotów – Wielkopolskie Zdroje – to wspólna wizja mieszkańców i władz tego wielkopolskiego miasta. Już wkrótce – dzięki Funduszom Norweskim – będzie można tę wizję zrealizować.

- Przed Złotowem pojawiła się historyczna szansa na pozyskanie blisko 16 mln zł dotacji z Funduszy Norweskich na realizację naszej wspólnej wizji „Złotów - Wielkopolskie Zdroje” – pisze do mieszkańców burmistrz Złotowa Adam Pulit i zaprasza ich na transmisję sesji Rady Miejskiej 29 września. Radni będą bowiem dyskutować na temat przyjęcia dotacji z Funduszy Norweskich i realizacji przedsięwzięć w ramach projektu.

- To bardzo ważna dla naszego miasta i wszystkich mieszkańców dyskusja - wiem, że w przestrzeni publicznej pojawiają się sprzeczne, często nieprawdziwe informacje na temat tego projektu. Będę je wyjaśniał Radnym, chcę je wyjaśnić także Państwu. Serdecznie zapraszam do śledzenia naszej dyskusji on-line - posłuchajcie, jak rozmawiamy o przyszłości naszego miasta - zachęca burmistrz.

Złotów ubiegał się o grant w konkursie zorganizowanym w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Początkowo startowało w nim 230 małych i średnich miast z całej Polski, do etapu finałowego zostały zakwalifikowane 54. Wniosek Złotowa został oceniony najwyżej ze wszystkich w województwie wielkopolskim i jako 6. w Polsce.

- Niezależni eksperci potwierdzili, że kierunek, który obraliśmy jest słuszny i zapewni naszemu miastu zrównoważony i kompleksowy rozwój we wszystkich obszarach. Wykorzystując te blisko 16 mln zł dotacji chcemy budować w Złotowie uzdrowisko, chcemy rozwijać sektor usług zdrowotnych i leczniczych, rozwijać przedsiębiorczość, zapewnić nowe miejsca pracy. Chcemy zadbać o klimat i czyste powietrze oraz wysoką jakość wód w jeziorach, chcemy zbudować miasto park z miejskimi parkami kieszonkowymi, zatroszczyć się o seniorów, o osoby z niesprawnościami w Centrum Multiopieki, zadbać o kariery i przyszłość naszych dzieci, rozwinąć infrastrukturę rekreacyjną ze ścieżkami rowerowymi i tężnią – wylicza burmistrz.- Te wszystkie działania są w zasięgu naszej ręki, teraz pozostaje nam już tylko zgoda Rady Miejskiej na realizację tego dalekosiężnego planu.

--------

Przypomnijmy, że w latach 2019-2024 Związek Miast Polskich realizuje największy w Polsce projekt szkoleniowo-doradczy dla samorządów pod nazwą „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”. Projekt ma przyczynić się do poprawy sytuacji miast wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodków z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju.

To tzw. projekt predefiniowany, którego rolą jest wspieranie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, będącego Operatorem Programu, we wdrażaniu komponentu grantowego Programu „Rozwój lokalny”.

Program „Rozwój lokalny” jest adresowany do małych i średnich miast, wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Ma stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki.

Partnerzy