Zielona akcja w Gliwicach

Opublikowano: 24.04.2020
Gliwice-zielone_ekrany.jpg
W Gliwicach rusza akcja tworzenia zielonych ekranów przy drogach. Takie naturalne bariery będą chronić gliwiczan przed hałasem i wpływać na ograniczanie zanieczyszczenia powietrza.

Władze Gliwic postanowiły tworzyć roślinne ekrany ochronne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i najbardziej oczekiwane przez mieszkańców. W pierwszej kolejności powstaną przy drogach, na których natężenie ruchu samochodowego jest szczególnie duże i uciążliwe dla lokatorów pobliskich domów czy spacerowiczów.

Dlaczego Gliwice chcą na szeroką skalę stosować naturalne bariery z roślin? To kolejna forma obrony przed szkodliwym hałasem. Warto z niej korzystać w dynamicznie rozwijających się miastach, w których jednym z głównych źródeł tego hałasu są samochody. O to proszą też mieszkańcy, dla których nadmierne natężenie dźwięków potrafi bywać uciążliwe. Zielone ekrany mogą wpłynąć na poprawę jakości życia. Utworzone ze specjalnie dobranych gatunków drzew i krzewów, o odpowiedniej wysokości i pokroju, ograniczają poziom hałasu generowanego przez ruch uliczny. Choć taka bariera ochronna jest mniej szczelna niż w powszechnie stosowanych sztucznych ekranach, to te zielone mogą przynieść w mieście o wiele więcej korzyści.

Zielone ekrany mogą być w niektórych miejscach alternatywą dla tradycyjnych ekranów akustycznych i powstawać m.in. na obszarach gęsto zabudowanych.

Budowanie standardowych ekranów akustycznych, wykonanych m.in. z tworzyw sztucznych (stoją na przykład przy autostradach), to niejedyny sposób na tłumienie hałasu. Coraz częściej stawia się na pasy zieleni i zadrzewienia jako element ekranujący. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości ochrony nie tylko przed hałasem, ale także przed zanieczyszczeniem powietrza.

Naturalne ekrany przydrożne pozytywnie oddziałują na jakość powietrza, tworzą rodzaj filtra biologicznego, zatrzymując osiadający pył i pochłaniając niektóre zanieczyszczenia. Dzięki nim w niektórych miejscach mogą powstawać dodatkowe miejsca bytowania ptaków czy owadów. Dodatkowo wpływają na poprawę estetyki miasta i pewną naturalizację miejskiego krajobrazu.

Więcej informacji

Partnerzy