Zespół ds. ochrony zdrowia jako pierwszy wznowił pracę

Opublikowano: 07.05.2020
koronawirus.jpg
O trudnej sytuacji szpitali i DPS-ów, konsultowaniu z samorządem projektów tzw. covidowych i zapewnieniu bezpieczeństwa członkom komisji w wyborach korespondencyjnych dyskutował zespół KWRiST

Po okresie dezorganizacji prac KWRiST spowodowanym koronawirusem, kiedy działała ona w trybie obiegowym, jako pierwszy spotkał się 30 kwietnia podczas telekonferencji właśnie roboczy zespół zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyło w nim blisko 50 samorządowców z całej Polski, a także Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia oraz Alina Nowak i Iwona Michałek, obie pełniące funkcje wiceministrów rodziny, pracy i polityki społecznej. Spotkanie prowadził Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Samorządowcy też potrafią szybko pracować
Epidemia uwypukliła problemy, z którymi samorządy od dawna się borykały. Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich domagał się, by rząd konsultował z samorządowcami również rozwiązania związane z epidemią i przesyłał, choćby na krótko, do zaopiniowania projekty tzw. specustaw i rozporządzeń covidowych czy tarczy antykryzysowych.

– Rozumiemy to szaleństwo proceduralne i tempo prac, ale domagamy się szacunku dla samorządów, które są potem najważniejszym partnerem rządu w realizacji wprowadzanych rozwiązań – powiedział pełnomocnik ZMP ds. legislacyjnych.

Zaapelował też, by główny inspektor sanitarny przygotował dla gmin instrukcje dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa członkom okręgowych komisji wyborczych podczas wyborów prezydenckich, jeśli miałyby się one odbyć w maju br.

Długa lista problemów w DPS-ach
Sytuacja w domach pomocy społecznej jest niezwykle trudna. Samorządowcy wymienili najważniejsze kwestie, które koniecznie trzeba pilnie rozwiązać. Marek Wójcik przypomniał, że trzeba zrównać płace pielęgniarek pracujących w szpitalach i domach opieki społecznej, gdyż te ostatnie zarabiają dużo mniej, co powoduje brak chętnych do pracy.
Kolejnym problemem jest funkcjonowanie prywatnych placówek opieki, z których część działa nielegalnie. Zaapelował o przeprowadzenie przez wojewodów kontroli w ramach sprawowanego przez nich nadzoru, który często jest iluzoryczny, co wykazały kontrole NIK.
Przypomniał, że wiele DPS-ów nadal ma kłopoty ze zdobyciem środków zabezpieczenia osobistego - płynów do dezynfekcji, maseczek i rękawiczek jednorazowych. Wciąż brakuje też standardów wyposażenia w te środki.

Więcej na temat dyskusji z wiceministrami resortu zdrowia, a także rodziny, pracy i polityki społecznej można przeczytać w kwietniowym numerze "Samorządu Miejskiego". Zapraszamy do lektury.

Więcej informacji

Partnerzy