Webinar „Decyzje środowiskowe dla inwestycji OZE. Regulacje, procedury, praktyka” odbędzie się 23 kwietnia br., w godzinach 08.30-10.30
Zgłoszenia:
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w szkoleniu, prosimy o wypełnienie ankiety TUTAJ.
W razie pytań prosimy o kontakt z Katarzyną Kaczan pod adresem: katarzyna.kaczan@community.climate-kic.org.
Osobom zakwalifikowanym na szkolenie prześlemy link do spotkania online. Spotkanie odbywa się wyłącznie w formule online.
Grupa docelowa:
Webinar skierowany jest w pierwszej kolejności do pracowników jednostek samorządu terytorialnego w szczególności tych, którzy uczestniczą w procedurze środowiskowej.
Zakres szkolenia
Kluczową procedurą po stronie władz lokalnych w zakresie realizacji inwestycji w OZE jest wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Przepisy w tym zakresie bywają jednak niejednoznaczne, a wymiana informacji oraz dokumentów pomiędzy samorządami a inwestorami niejednokrotnie mogłaby przebiegać efektywniej. Podczas webinaru zastanowimy się m.in. w jaki sposób usprawnić wydawanie decyzji środowiskowych przy jednoczesnym trzymaniu się litery prawa. Poszukamy dobrych praktyk w tym zakresie oraz wskażemy, na jakie kwestie – z perspektywy samorządów – szczególnie warto zwracać uwagę przy analizie dokumentacji zgłaszanej przez inwestorów. Odniesiemy się też do celów regulacji nakładających np. obowiązek przygotowania kart informacyjnych przedsięwzięć OZE oraz raportów środowiskowych.
Po prezentacjach i dyskusji z udziałem ekspertów zaprosimy uczestników do zadawania pytań dotyczących tematyki spotkania.
Główne tematy webinaru:
- Uwarunkowania prawne przygotowania wniosku i dokumentacji na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji OZE
- Aspekty praktyczne przygotowania dokumentacji na potrzeby decyzji środowiskowej (pozyskiwanie danych, zakres dokumentacji, zakres analiz)
- Najczęściej popełniane błędy w postępowania dotyczących wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z uwzględnieniem inwestycji OZE
Trenerzy
Szkolenie prowadzone będzie przez następujących ekspertów:
dr inż. Jarosław Bodulski
Ekspert ds. ocen oddziaływania na środowisko z ponad 20-letnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, energetycznych oraz z sektora wydobywczego. Jest autorem i współautorem ponad 30 ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, z czego w większości jako koordynator zespołu realizującego opracowanie. Posiada szerokie doświadczenie w przygotowywaniu Ocen Oddziaływania na Środowisko (OOŚ), Kart Informacyjnych Przedsięwzięcia, Studiów Wykonalności i Raportów z badań terenowych dla projektów liniowych (koleje, drogi, sieci energetyczne, regulacja rzek) i infrastrukturalnych: lotniska, elektrownie jądrowe oraz przemysł wydobywczy a także z sektora energetyki odnawialnej (fotowoltaika oraz farmy wiatrowe).
Radca Prawny Andrzej Dziura
Ekspert w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, prawnych aspektów korzystania ze środowiska, planowania przestrzennego oraz regulacji dotyczących procesu inwestycyjnego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, gdzie obecnie pełni też rolę wykładowcy prawa ochrony środowiska.
Doświadczenie zawodowe zdobył w Mazowieckim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, Wydziale Środowiska i Rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajmował również stanowisko Naczelnika Wydziału Uzgodnień Inwestycyjnych w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miasta St. Warszawy oraz Dyrektora Departamentu Ocen oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W latach 2014-2015 Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Odpowiada m.in. za:
- realizację szkoleń z zakresu ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach,
- doradztwo prawno-środowiskowe w sprawach z zakresu sposobów minimalizacji i poszukiwań rozwiązań potencjalnych problemów środowiskowych.
Webinar poprowadzi dr Rafał Gajewski – prawnik, naukowiec, konsultant, menadżer projektów z doświadczeniem w pracy z samorządami i kierowaniu organizacją pozarządową, autor doktoratu z zakresu polityki regionalnej i zarządzania metropolitalnego; współautor programów i strategii metropolitalnych i lokalnych, ekspertyz i projektów wsparcia rozwoju w Polsce i za granicą, w tym dot. odbudowy Ukrainy
Działanie realizowane jest w ramach projektu:
Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej. Zadanie związane z realizacją Inwestycji G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU (KPO) – wskaźnik G8G.
