W programie konferencji przewidziano prezentację Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast oraz Programu Badania Naukowe i Innowacje.
Wydarzenie odbędzie się:
12 grudnia 2023 r. (wtorek) w Warszawie,
w Forcie Legionów przy ul. Zakroczymskiej 12.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli 139 miast kwalifikujących się do udziału w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację programu oraz przedstawicieli ośrodków naukowych i przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą badawczą w Polsce i Szwajcarii.
Druga edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
W ramach drugiej edycji tzw. Funduszy Szwajcarskich, realizowanej w latach 2022-2029, Szwajcaria zadeklarowała pomoc finansową w wysokości 1,3 miliarda franków szwajcarskich dla 13 wybranych krajów UE celem zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej. 1,102 mld franków szwajcarskich będzie przeznaczone na cele w obszarze spójności, a 0,2 mld franków szwajcarskich - na cele migracyjne.
5 grudnia 2022 roku w Warszawie podpisana została Umowa Ramowa pomiędzy Konfederacją Szwajcarską a Rzecząpospolitą Polską w sprawie wdrażania w Polsce Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej w obszarze spójności. Przedmiotem Umowy Ramowej było ustanowienie drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW), w ramach której Polska otrzyma 320,1 mln franków szwajcarskich. Dzięki nim uruchomiony zostanie Program Rozwoju Miast oraz Program Badania Naukowe i Innowacje. Pierwszy przyczyni się do wzmocnienia rozwoju społeczno-gospodarczego miast średniej wielkości, a drugi do intensyfikacji współpracy badawczej między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w Polsce i Szwajcarii.
Wsparcie dla miast średnich
Na Program Rozwoju Miast przeznaczono większość wkładu Szwajcarii, bo aż 278,7 mln franków szwajcarskich (dodatkowo 49,182 franków szwajcarskich wkładu Polski, czyli w sumie 327,882 mln franków szwajcarskich). Dzięki tym środkom miasta średnie będą mogły realizować projekty, które przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia, wzrostu bezpieczeństwa publicznego, a także inwestycje (w załączeniu wykaz miast kwalifikujących się do udziału w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast).
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie sprawować funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej, czyli będzie czuwać nad wdrażaniem programu i osiągnięciem jego celów. Związek Miast Polskich ściśle współpracuje z MFiPR i w Programie będzie wspierać uprawnione do udziału w konkursie miasta w opracowaniu dokumentów konkursowych, a przyszłych laureatów - we wdrażaniu zaplanowanych we wnioskach działań.
Pomoc w 12 obszarach
Wsparcie będzie ukierunkowane na finansowanie działań mieszczących się w dwunastu obszarach tematycznych objętych Programem:
- kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
- finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw,
- wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych,
- efektywność energetyczna i energia odnawialna,
- transport publiczny,
- gospodarka wodno-ściekowa,
- zarządzanie odpadami,
- ochrona przyrody i różnorodność biologiczna,
- zdrowie i opieka społeczna,
- poprawa bezpieczeństwa publicznego,
- mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej,
- zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
W dwuetapowym konkursie zostaną wyłonieni laureaci spośród miast, które zostaną najwyżej ocenione. Pośrednio konkurs wpłynie na poprawę procesu planowania strategicznego we wszystkich miastach, które zdecydują się na udział w naborze. Do wszystkich miast biorących udział w Programie skierowane zostanie wsparcie przyczyniające się do zwiększenia wiedzy i umiejętności pracowników samorządowych z zakresu planowania strategicznego, a laureaci będą korzystać z usług doradczych świadczonych przez doradców ZMP i szwajcarskich ekspertów.
Ostatniemu, trzeciemu etapowi realizacji projektów w miastach będzie towarzyszyła również współpraca bilateralna pomiędzy miastami polskimi i szwajcarskimi, mająca na celu wzajemną wymianę doświadczeń z zakresu zarządzania strategicznego i realizacji konkretnych działań rozwojowych.
Zaproszenia na konferencję zostały wysłane do grupy osób i instytucji wymienionych powyżej. Wyjaśnień w sprawie rejestracji udziela: Joanna Ludwiczak: e-mail: joanna.ludwiczak@zmp.poznan.pl ; tel. 605 267 563
Materiały o konferencji znajdują się poniżej w załącznikach. Dbając o środowisko, zachęcamy do korzystania z elektronicznej wersji dokumentów.