Z prac Grup Wymiany Doświadczeń

Opublikowano: 26.06.2017
boiska_w__bogatynia.jpg
Edukacja włączająca, szkolnictwo specjalne, wyrównywanie szans edukacyjnych i inne formy wsparcia uczniów - to główne obszary działania Grup Wymiany Doświadczeń w pierwszym półroczu 2017 roku.

Edukacja włączająca, szkolnictwo specjalne oraz wyrównywanie szans edukacyjnych - to główne obszary działania Grup Wymiany Doświadczeń w pierwszym półroczu 2017 roku w ramach projektu "Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji uczniów".

Przypomnijmy, że w ramach projektu zostały utworzone trzy Grupy Wymiany Doświadczeń – po jednej dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, dla miast oraz dla powiatów. To sprawdzona i przynosząca dużo korzyści forma współdziałania. Do udziału w GWD zostali zaproszeni doświadczeni liderzy oświaty, czyli reprezentanci takich samorządów, które wyraźnie wyróżniają się zaawansowaniem w zarządzaniu usługami edukacyjnymi (kompleksowe, strategiczne podejście, unikalne doświadczenia, zaangażowanie, otwartość na innowacje).
W grupie „miejskiej” pracują reprezentanci: Bydgoszczy, Dzierżoniowa, Goleniowa, Kielc, Kutna, Lublina i Poznania, w grupie „powiatowej” przedstawiciele powiatów: bocheńskiego, gorlickiego, jędrzejowskiego, kieleckiego, nowosolskiego, lubaczowskiego, bialskiego. Natomiast w skład GWD dla gmin wiejskich i miejsko wiejskich wchodzą samorządowcy i urzędnicy z Długosiodła, Dopiewa, Jaraczewa, Koziegłów, Lubicza, Morawicy i Sępólna Krajeńskiego.

W pierwszym półroczu 2017 r. każda z grup spotkała się na kolejnych trzech dwudniowych moderowanych sesjach warsztatowych. Głównym tematem styczniowych spotkań była analiza i dyskusja dotycząca „Programu szkoleniowo-doradczego dla kadry kierowniczej oraz pracowników operacyjnych JST” przygotowanego przez ORE. Członkowie GWD przedstawiali i uzasadniali swoje uwagi na temat tego, czy program umożliwi jego uczestnikom stworzenie lokalnego planu podnoszenia usług oświatowych i wspomagania rozwoju kompetencji kluczowych uczniów, czy konstrukcja programu jest „wykonalna” i atrakcyjna dla jego uczestników oraz czy i co należałoby zmienić w programie, aby odpowiadał on potrzebom pracowników JST.
Członkowie GWD przygotowali informacje na temat rozwiązań przyjętych i realizowanych w zakresie wsparcia uczniów w swojej JST, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień, jak: uczniowie ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi (edukacja włączająca), szkolnictwo specjalne, praca z uczniem szczególnie uzdolnionym, wyrównywanie szans edukacyjnych, programy stypendialne, inne formy wspierania uczniów.

Edukacja uczniów ze specjalnymi potrzebami - to główny temat kwietniowych spotkań GWD. Przedstawiciele poszczególnych samorządów prezentowali podstawowe dane dotyczące edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami w swoich jednostkach, omawiali ciekawe rozwiązania w tym obszarze oraz dzielili się problemami, z jakimi borykają się na co dzień. Podczas kolejnego cyklu spotkań rozmawiano o różnych działaniach terapeutycznych z udziałem dzieci i młodzieży.

Równocześnie w ramach projektu prowadzone były prace związane z funkcjonowaniem Wirtualnego Inkubatora Innowacji Edukacyjnych. Trafią do niego opisy rozwiązań zarządczych (dobrych praktyk) w zakresie lokalnych systemów oświaty.

Partnerzy