Z Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP

Opublikowano: 30.12.2022
foto.jpg
Plan Równości Płci, raport nt. ofiar przemocy domowej w Polsce oraz sytuacja osób transpłciowych, niebinarnych oraz tęczowych rodzin w kontekście spraw realizowanych przez Urzędy Stanu Cywilnego – to główne tematy grudniowego posiedzenia Komisji.

Główne tematy podjęte przez członków Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP na posiedzeniu, które odbyło się 16 grudnia br. w Krakowie:

Plan Równości Płci (GEP) - proces tworzenia, przygotowanie diagnozy i warunki brzegowe Planu – minimalny zakres

Plan Równości Płci to zestaw działań, których celem jest promowanie równości płci poprzez zmiany instytucjonalne i kulturowe w organizacjach zajmujących się badaniami i innowacjami. W nazewnictwie przyjętym przez Unię Europejską na określenie takich planów używany jest skrót GEP (Gender Equality Plan).

GEP na przykładzie Urzędu Miasta Krakowa:

Dla Urzędu Miasta Krakowa i wybranych miejskich jednostek organizacyjnych opracowany został Plan Równości Płci. To wewnętrzna strategia działań, która ma na celu promowanie równości płci poprzez zmiany instytucjonalne i kulturowe w organizacji. Przyjęcie w drodze Zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa niniejszego dokumentu stanowi jasną deklarację zaangażowania władz miasta na rzecz równości i określa bardzo precyzyjnie narzędzia i działania, które zostaną w kolejnych miesiącach i latach uruchomione wewnątrz Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek.

- Urząd Miasta Krakowa jako pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy i przeciwdziałać wszelkim niepożądanym zjawiskom takim jak dyskryminacja, mobbing, molestowanie i molestowanie seksualne. Wierzymy, że miasto jako pracodawca powinno stanowić jak najlepszy przykład w kwestii gwarancji przestrzegania zasady równego traktowania. Ma bowiem moc inspirowania innych podmiotów w sektorze prywatnym oraz publicznym, a także może przyczynić się do szerszej, pozytywnej zmiany społecznej - mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej.

Miasto wrażliwe, czułe na krzywdę, dom wszystkich i dla wszystkich otwarty – taki Kraków pragną budować jego władze i urzędnicy z Ratusza. Równouprawnienie płci stanowi podstawową wartość społeczeństw, gwarantuje rozwój społeczny. Jest nie tylko prawem podstawowym, ale również nieodzownym warunkiem innowacyjności, konkurencyjności i dobrej kondycji europejskiej, polskiej i miejskiej gospodarki.

Więcej informacji pod tym linkiem:
https://obywatelski.krakow.pl/krakow_dla_rownosci/263077,artykul,plan_rownosci_plci.html

Wnioski i rekomendacje z raportu „Teraz z Tobą koniec. Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej w Polsce 2021” - przygotowanego przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia

Jak podkreślają autorzy dokumentu, na podstawie obecnie gromadzonych w Polsce danych nie ma możliwości ustalenia, ile osób rocznie traci życie na skutek działania sprawców przemocy w rodzinie. Wskazanych danych w swoich zasobach nie posiada ani policja, ani prokuratury, ani sądy, ani system dokumentacji medycznych i aktów zgonu, ani system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ani żaden z systemów monitorowania problemów społecznych, który znajduje odzwierciedlenie w danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny.

Brak więc zbiorczej wiedzy na temat takich zdarzeń, ich skali czy specyfiki. Według autorów, państwo polskie nie podejmuje działań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie temu zjawisku.

Zebrane informacje pozwoliły na sformułowanie szeregu rekomendacji, które miałyby docelowo poprawić zasygnalizowaną wyżej sytuację. Z dokumentem można się zapoznać na https://www.niebieskalinia.pl/file/news/Raport-Czarna-Ksiega-2021.pdf

Dyskusja nt. sytuacji osób transpłciowych, niebinarnych oraz tęczowych rodzin w kontekście spraw realizowanych przez Urzędy Stanu Cywilnego – wystosowane zostanie pismo od Komisji do Stowarzyszenia Kierowników Urzędów Stanu Cywilnego z prośbą o zajęcie stanowiska.

Załączniki:
Diagnoza równości płci w UM Krakowa
Jak stworzyć Plan Równości Płci dla Urzędu - prezentacja
Warunki brzegowe – minimalny zakres Planu Równości Płci
Czarna księga ofiar przemocy domowej w Polsce 2021 - raport

Partnerzy