Z Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP

Opublikowano: 03.03.2023
2023-03-03_113102.jpg
23 lutego br. w Tarnowie spotkała się Komisja Partnerstwa i Dialogu ZMP. Rozmawiano o możliwościach współpracy samorządowców z działaczami pozarządowymi na podstawie założeń do zmian w prawie oraz o metodach głosowania w ramach Budżetów Obywatelskich

Uprościć współpracę.

Gościem pierwszej części spotkania był Piotr Frączak reprezentujący Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych oraz projekt #ProsteNGO. Dyskusja toczyła się wokół zaproponowanych przez OFOP propozycji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczących uproszczeń dla III sektora na wybory parlamentarne 2023 roku (Kliknij) Proponowane zmiany dotyczą trzech podstawowych kierunków:

  • dialogu obywatelskiego, czyli współrządzenia,
  • finansowania organizacji, czyli w istocie realizacji zasady pomocniczości,
  • ułatwienia w działalności organizacji pozarządowych, a tym samym uproszczenia spoczywających na nich obowiązków administracyjno-podatkowych.

Komisja Partnerstwa i Dialogu powinna stać się platformą konsultacji i dyskusji nad zaproponowanymi zmianami, tak aby w najbliżej przyszłości były one popierane zarówno przez związki samorządowe, jak i federacje organizacji obywatelskich jako wspólnie przygotowane rozwiązania.

W związku z tym zaproponowano, aby w połowie kwietnia br. zorganizować poszerzone spotkanie komisji, zapraszając na nie samorządowców i liderów zajmujących się tematem współpracy międzysektorowej oraz dialogiem obywatelskim oraz przedstawicieli OFOP i projektu #ProsteNGO, którego eksperci przygotowali już część propozycji i rozwiań do dyskusji. Tezy te można znaleźć na stronie https://proste.ngo/

Komisja w tej sprawie wydała Stanowisko (w załączeniu)

Metoda równych udziałów w BO

Cześć drugą spotkania poświęcono prezentacji opracowanej przez naukowców z Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego „Metody Równych Udziałów”, która może być stosowana do obliczania wyników w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prof. Jarosław Flis z UJ zaprezentował mechanizm jej funkcjonowania, a następnie odbyła się dyskusja o jej funkcjonalności, zaletach, ale i wątpliwościach. Po tej mocno merytorycznej dyskusji, uznano, że metoda jest bardzo ciekawa i może zrewolucjonizować wyniki głosowań w BO. Komisja zachęca, do bezpośredniego kontaktu zainteresowanych samorządowców. Warto dodać, że jest to narzędzie udostępniane bezpłatnie.

Informacje oraz kontakt znajdą Państwo na stronie https://equalshares.net/pl/

Piotr Drygała, Przewodniczący Komisji

Załączniki:
Stanowisko Komisji Partnerstwa i Dialogu

Partnerzy