Z Komisji Finansów ZMP

Opublikowano: 30.05.2023
logo-zmp-2.jpg
17 i 25 maja br. odbyły się posiedzenia Komisji Finansów ZMP, zwołane w związku z koniecznością zaopiniowania przez Związek Miast Polskich dokumentu pt. „Koncepcja nowego systemu klasyfikacyjnego”.

W posiedzeniu uczestniczyli Krzysztof Pakoński, koordynator ds. Audytu Ładu Organizacyjnego, Procedur i Efektywności w UM Krakowa oraz Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. Krzysztof Pakoński zaprezentował założenia nowej koncepcji, odpowiedział na pytania osób z Komisji Finansów.

W związku z koniecznością wypracowania stanowiska Komisji w tym temacie, członkowie Komisji mieli zapoznać się jeszcze raz z materiałami w tym zakresie, przedstawić swoje wnioski w dniu 25 maja oraz wypracować wspólne stanowisko Komisji Finansów.

W dniu 25 maja Komisja uznała, że nie zajmie stanowiska w powyższej sprawie, bowiem uważa, że potrzebne jest uszczegółowienie dokumentów – na ten moment koncepcja jest zbyt ogólna i trudno jest określić, jaki jest cel wprowadzanych zmian.

Po zapoznaniu się z dotychczasowymi materiałami członkowie Komisji widzą zagrożenia:

  • Wdrożenie nowej koncepcji klasyfikacji wiąże się z koniecznością zapewnienia środków finansowych na przygotowanie kadrowe, szkolenia, zapewnienie zasobów ludzkich – nie ma wskazanych źródeł skąd mają na to być zapewnione środki finansowe,
  • Wdrożenie nowej koncepcji klasyfikacji wiąże się z koniecznością zapewnienia środków finansowych na przygotowanie systemów informatycznych; powinno być zapewnione wsparcie techniczne na etapie eksploatacji systemu,
  • Konieczne jest zintensyfikowanie prac, szersza informacja w tym zakresie – obecnie wydaje się, że mało się o tym mówi i jest brak świadomości w samorządach, jaki jest faktyczny cel tej zmiany.

Wprowadzenie nowego systemu klasyfikacyjnego pociąga za sobą następujące skutki:

  • Zmiany w ustawie o finansach publicznych (od. Art.39 do 41) ,
  • Wszystkie przepisy wykonawcze wynikające z ustawy o finansach publicznych dot. klasyfikacji budżetowej, sprawozdawczości budżetowej oraz rachunkowości, która musiałaby być dostoswane do nowej klasyfikacji,
  • Wpływ na zmianę przepisów wewnętrznych, zarówno w zakresie uchwał organów stanowiących, jak i organów wykonawczych,
  • Dostosowanie i przemodelowanie systemów informatycznych, powiązanie systemu z systemami rządowymi ,
  • Powiązanie organu podatkowego, nowe plany kont,
  • Konieczność ustalenia przepisów przejściowych, zapewnienie systemu porównywalności i ciągłości danych z poszczególnych okresów sprawozdawczych
  • Koniecznym powinien być pilotaż, do zbadania poprawności systemu

Komisja Finansów ZMP postuluje o możliwość spotkania merytorycznego z inicjatorami tej klasyfikacji, po wcześniejszym zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami i dokumentami w tym zakresie, tak aby mogła się odnieść do całego materiału.

Partnerzy