Również temperatura spełnia założenia projektowe (36,7C), co pozwala nam śmiało ruszać w kierunku eksploatacji zupełnie nowych pokładów energii dla Wołomina.
- Po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych, ale też dokładnych badań chemicznych i ustaleniu, jakie są realne możliwości wykorzystania naszego źródła, rozpoczniemy konsultacje społeczne. To wspólne dobro i chcemy wspólnie podjąć decyzję, jak z niego korzystać. Wierzę, że dzięki tym drzemiącym w naszej ziemi pokładom czystej energii Wołomin w ciągu maksymalnie 15 lat będzie miastem bez niskiej emisji i przykładem dobrego wykorzystania naturalnych zasobów – napisała Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina.
„Geotermia to najczystsze odnawialne źródło energii, niezależne od czynników zewnętrznych. Energia na stałym poziomie produkowana jest przez cały rok. Pozyskaliśmy ponad 12 milionów złotych na poszukiwanie złóż wód termalnych pod Wołominem, które mogłyby stać się zielonym źródłem energii dla naszej gminy.” – pisała pani burmistrz jesienią 2022 roku.
Czym jest geotermia?
Według badań geologicznych nawet jedna czwarta powierzchni Polski jest obszarem perspektywicznym pod kątem wykorzystania wód termalnych w ciepłownictwie. Złoża wód termalnych to naturalne baseny, które wypełnione są gorącymi wodami o temperaturze od kilkudziesięciu do ponad 120 stopni Celsjusza. Żeby źródła mogły być wykorzystywane, woda musi posiadać odpowiednie parametry. Jedyną możliwością, żeby sprawdzić ich jakość i potencjał jest wykonanie odwiertu badawczego, na co decyduje się coraz więcej gmin w Polsce.
Prace badawcze nad poszukiwaniem wód termalnych w Wołominie rozpoczęły się w jesienią 2022 roku i trwały do maja 2023 roku.
Do czego może zostać wykorzystana geotermia w Wołominie?
Geotermia mogłaby odciążyć sieć ciepłowniczą, co wpłynęłoby na ograniczenie kosztu wytwarzania ciepła wykorzystywanego do ogrzewania. Przeprowadzona analiza wykazała, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Huragan w Wołominie mogą znajdować się złoża wód termalnych, które mogłyby zasilić miejską sieć. Ogłoszone właśnie wyniki badań potwierdziły to założenie.