Władysławowo - Powstaje węzeł integracyjny

Opublikowano: 26.07.2024
Władysławowo-węzeł_integracyjny-fb.jpg
Wpisująca się w Strategię Rozwoju Gminy Władysławowo realizowana inwestycja pn. „Budowa węzłów integracyjnych Władysławowo i Jastarnia wraz z trasami dojazdowymi”, znacząco wpłynie na estetykę i funkcjonalność komunikacyjną Władysławowa.

Sposób przemieszczania się w wymiarze turystycznym jak i całorocznym jest niezwykle istotny w kontekście wszelkich planów modernizacji i usprawniania efektywności transportu na naszym terenie.

Przedsięwzięcie jest realizowane w trybie projektuj i buduj. Umowa na ten pierwszy etap została podpisana w styczniu ubiegłego roku. Zakłada on budowę nowego skrzyżowania włączającego powstający węzeł wraz z drogą wewnętrzną „dolna” Żeromskiego”, zmiany skrzyżowania Niepodległości/Żwirowa na rondo oraz budowę jezdni, chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Dworcowej. Zagospodarowanie terenu przy dworcu kolejowym zaś to utworzenie dworca autobusowego (budowa budynku stanowi odrębny etap), parkingu dla ok. 355 samochodów osobowych, parkingu dla rowerów, montaż toalet, budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, sanitarnej, teletechnicznej, sieci wodociągowej i gazowej, oświetlenia ulicznego oraz wszelkie czynności związane ze stałą organizacją ruchu drogowego. Prace w obrębie drogi wojewódzkiej zostały rozpoczęte przed sezonem letnim oraz wstrzymane, aby nie zakłócać w tym newralgicznym czasie ruchu drogowego. Obecnie trwają prace na terenie pomiędzy ulicą Dworcową a aleją Żeromskiego.

Zakończenie tego etapu planowane jest na początek lipca 2025 roku. Do 2027 roku planowana jest realizacja budynku dworca PKS i tunelu podziemnego, który ma połączyć dworzec z peronami oraz drugą stroną miasta.

Projekt pn. „Budowa węzłów integracyjnych Władysławowo i Jastarnia wraz z trasami dojazdowymi” dofinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1 Transport miejski, Poddziałania 9.1.1 Transport Miejski – mechanizm ZIT współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 7 328 268,90 zł. Koszt wykonania robót budowlanych to blisko 29,5 mln zł.

Partnerzy