Wiosenne warsztaty sieciujące dla miast

Opublikowano: 23.03.2023
MicrosoftTeams-image__102_.png
Przedstawiciele 29 miast uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny” wzięli udział w drugich już, wiosennych warsztatach sieciujących, które 15 i 16 marca odbyły się w Warszawie.

Było to kolejne wydarzenie, adresowane do koordynatorek i koordynatorów oraz członkiń i członków zespołów miejskich, realizatorów Programu w każdym mieście.

Celem tych spotkania jest wzmocnienie wymiany doświadczeń pomiędzy miastami, zbudowanie przestrzeni na wspólną analizę kluczowych dla realizatorów programu celów, wyzwań, przyjętych modeli działania, ale także rozwiązań w obszarach zarządzania, organizowania i osiągania efektywności w każdym PRL i PRI.

Obok przedstawicieli miast w warsztatach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz doradcy miast, doradcy strategiczni oraz doradcy sektorowi Związku Miast Polskich - jako moderatorzy i uczestnicy warsztatów.

Ważna część spotkania była poświęcona omówieniu bieżących zagadnień wdrożeniowych. Tematyka obejmowała m.in.: pierwsze wnioski z raportów rocznych oraz zmiany w projektach.

Pozostały czas poświęcono na realizację formuły warsztatów sieciujących, które zostały przeprowadzone przez moderatorów ze strony ZMP.

Podczas spotkania stworzono przestrzeń, w której każdy uczestnik z miasta mógł zgłosić temat, o jakim chciał rozmawiać z przedstawicielami innych miast – tak, aby można było wspólnie dyskutować, szukać rozwiązań, stawiać pytania. W rozmowach tych koncentrowano się na kwestiach partycypacji, przedsiębiorczości, zarządzania i realizacji projektu, zamówień publicznych, kwalifikowalności kosztów, współpracy bilateralnej, rozwoju instytucjonalnego, polityki przestrzennej oraz innych zgłaszanych przez miasta.

_________

„Projekt Rozwój Lokalny jest dla naszego miasta istotną szansą rozwojową. Po pierwsze daje nam perspektywę tworzenia nowych projektów, nowych możliwości, ale jest też bardzo ważnym elementem tworzącym inspiracje, przestrzeń do tworzenia nowych projektów. To dzięki temu, że jesteśmy w partnerstwie z innymi miastami i że współpracujemy z doradcami Związku Miast Polskich. Wiele pomysłów, które zobaczyliśmy, np. w trakcie wizyt studyjnych, możemy wdrażać w naszym mieście. To jest dla nas bardzo istotna, korzystna szansa, która mam nadzieję zaowocuje konkretnym rozwojem Niska”

Krzysztof Haliniak - Zastępca Kierownika ds. Pozyskiwania Środków Pomocowych w Urzędzie Miasta Niska

„Program Rozwój Lokalny dla Cieszyna to nie tylko szansa na realizację zadań i przedsięwzięć, które są ważne dla mieszkańców i dla poprawy jakości życia. To także program, w którym przyglądamy się działaniom miasta, pracowników miejskich jednostek, przyglądamy się współpracy z mieszkańcami i gdzie patrzymy, jak lepiej kształtować przestrzeń publiczną.”

Przemysław Major- Zastępca Burmistrza Cieszyna

„W pracy z ludźmi najważniejsze są spotkania, a te spotkania, które organizujemy w ramach Programu „Rozwój lokalny”, to 29 miast i 29 doradców. Masa nowych doświadczeń, nowych praktyk i wymiana nie tylko inspiracji, ale też wymiana kontaktów i budowanie wspólnej sieci. To daje nam ten program i dlatego myślę, że on dla nas się nie skończy, ponieważ nasze relacje zostaną.”

Aleksandra Kowalska, doradczyni strategiczna ZMP ds. rozwoju społecznego

„W ramach Programu „Rozwój lokalny” finansowanego z funduszy norweskich Hajnówka realizuje projekt „Hajnówka odNowa - Zielona transformacja”, który ma na celu ożywić nasze miasto, wprowadzić nowe rozwiązania, żeby nam się żyło lepiej, wskazać nową ścieżkę rozwoju - już nie opartą o przemysł drzewny, a bardziej o turystykę.”

Ireneusz Kiendyś - Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka

Partnerzy