Reprezentująca Partię Europejskich Socjalistów (PES) Tüttő będzie sprawowała swoją funkcję przez pierwszą połowę pięcioletniej kadencji KR – jesienią 2027 roku w roli przewodniczącego zastąpi ją – wybrany w czwartek na wiceprzewodniczącego - przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Juan Manuel Moreno Bonilla, prezydent hiszpańskiego regionu Andaluzji.
45-letnia Tüttő jest wiceprzewodniczącą Węgierskiej Partii Socjalistycznej. W latach 2019-2024 pełniła funkcję zastępcy burmistrza Budapesztu odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną i transport publiczny. W 2023 roku magazyn „Forbes” umieścił ją na 9. miejscu listy najbardziej wpływowych Węgierek w życiu publicznym. W wyborach samorządowych w 2024 roku została wybrana do rady miejskiej Budapesztu. Jest też prezesem budapeszteńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Zakładu Kanalizacji węgierskiej stolicy.
Członkini KR od 2020 roku, w ostatnich latach pełniła tam funkcję wiceprzewodniczącą komisji ds. środowiska, zmian klimatu i energii. Przemawiając 20 lutego do członków KR-u, przewodnicząca Tüttő powiedziała, że skupi się na wzmacnianiu demokracji lokalnej, promowaniu polityki klimatycznej, polityki spójności i polityki mieszkaniowej, a także na zapewnieniu, by miasta i regiony odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości UE. - Siła UE wynika z osadzenia w lokalnych realiach. Kiedy Europa traci to połączenie, kiedy ludzie czują się oderwani od decyzji – słabniemy. To my, w Europejskim Komitecie Regionów, łączymy politykę europejską z gruntem. Wprowadzamy w życie złożone polityki, włączamy zdrowy rozsądek i lokalne innowacje do procesu decyzyjnego w UE - powiedziała Tüttő w przemówieniu po swoim wyborze na przewodniczącą KR.
Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej, powołanym do życia na mocy Traktatu z Maastricht w 1994 roku. Jego rolą jest reprezentowanie interesów władz lokalnych i regionalnych w procesie legislacyjnym UE. Komitet składa się z 329 członków i 329 zastępców, którzy są wybierani spośród przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych państw członkowskich.
KR wydaje opinie na temat propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta, takich jak spójność terytorialna, polityka społeczna, transport, edukacja czy ochrona środowiska. Opinie te nie są wiążące, ale mają na celu zapewnienie, że głos władz lokalnych i regionalnych jest uwzględniany w procesie decyzyjnym UE.
Polska ma w Komitecie Regionów 21 przedstawicieli oraz 21 zastępców. Nasza delegacja składa się z: dziesięciu członków i dziesięciu zastępców ze Związku Województw Polskich, trzech członków i trzech zastępców ze Związku Powiatów Polskich, trzech członków i trzech zastępców ze Związku Miast Polskich, dwóch członków i dwóch zastępców ze Unii Metropolii Polskich, dwóch członków i dwóch zastępców ze Związku Gmin Wiejskich RP oraz jednego członka i jednego zastępcy z Unii Miasteczek Polskich.
Związek Miast Polskich reprezentują od 2025 roku jako przedstawiciele: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Magdalena Czarzyńska–Jachim, prezydentka Sopotu. Ich zastępcami są: Piotr Psikus, burmistrz Kępna, Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa, Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, działa w Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) oraz Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE). Jego zaangażowanie koncentruje się na wyzwaniach klimatycznych i zrównoważonym rozwoju miast. Natomiast Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku wnosi perspektywę mniejszych miast w Komisji Polityki Społecznej, Edukacji i Kultury (SEDEC) oraz Komisji Gospodarczej (ECON), podejmując tematy związane z edukacją, zatrudnieniem i gospodarką. W polskiej delegacji są też prezydentki Gdańska i Łodzi. Aleksandra Dulkiewicz i Hanna Zdanowska reprezentują Polskę w Komisji Środowiska (ENVE) oraz Komisji Obywatelstwa (CIVEX), gdzie zajmują się ochroną środowiska i wzmacnianiem demokracji lokalnej, a także stawiają na walkę ze zmianami klimatu oraz ochronę praw mieszkańców miast.