Webinar o profilaktyce HCV. Ważna rola samorządów

Opublikowano: 19.12.2023
Webinar_o_zdrowiu_HCV.png
Do współpracy środowisk medycznych, samorządowych i pozarządowych w celu wprowadzania w życie programów profilaktyki zdrowotnej, w tym zakażeń wirusem HCV przekonywali eksperci podczas webinaru 19 grudnia

Podczas webinaru prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych mówił o tym, że wczesne wykrycie zakażeń wirusem HCV (żółtaczki) chroni przed marskością i rakiem wątroby i pozwala uratować lub przedłużyć życie wielu pacjentów.

Z kolei  Tomasz Prycel, dyrektor Stowarzyszenia CEESTAHC przekonywał, że należy zawiązać koalicję różnych środowisk, w której ważną rolę do odegrania będą miały samorządy. One bowiem mają duży wpływ na zwiększenie dostępności do  świadczeń zdrowotnych. Doświadczenie uczy, że samorządy też wpływają na decyzje centralne, jak było np. w przypadku upowszechnienia szczepień przeciw grypie, pneumokokom, HPV czy procedury in vitro. Warto więc zacząć oddolne działania.

O strategii na poziomie samorządów w profilaktyce chorób zakaźnych mówił podczas webinaru Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji. Zwrócił uwagę, że rząd z budżetu państwa będzie finansował procedurę in vitro (na co przeznacza w przyszłorocznym budżecie 500 mln zł), dzięki czemu zostaną uwolnione spore środki, które samorządy przeznaczały na to zadanie. Można i warto część z nich przeznaczyć na profilaktykę HCV.

Jest nadzieja, że w najbliższych miesiącach uda się przezwyciężyć bariery, które do tej pory nie pozwalały rozwijać profilaktyki. Ustawa restrukturyzująca szpitale powinna spowodować, że więcej pieniędzy będzie można przeznaczyć na profilaktykę zdrowia, a mniej na ratowanie szpitali. W Polsce sytuacja jest bardzo zła, jeśli chodzi o profilaktykę - przeznaczamy na nią zaledwie 2% środków na ochronę zdrowia. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Webinar zakończył się ustaleniem, że w pierwszej połowie 2024 roku zostanie zorganizowane kolejne spotkanie online, na którym zaprezentowany zostanie gotowy program profilaktyki zakażeń HCV, który JST będą mogły zaadaptować do swoich lokalnych potrzeb.

Poniżej zapis wideo webinaru:

Partnerzy