Warszawa - Wśród europejskich miast przyszłości

Opublikowano: 16.02.2018
Warszawa-biurowce.jpg
W najnowszym rankingu fDi, stolica otwiera drugą dziesiątkę europejskich miast przyszłości 2018/19. Zajęła między innymi trzecie miejsce w Europie wśród miast najbardziej przyjaznych dla biznesu.

W rankingu fDi „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2018/19”, przygotowanym przez wydawnictwo Financial Times, uplasowaliśmy się na 11. pozycji za takimi miastami jak: Londyn, Dublin, Paryż czy Monachium, wyprzedziliśmy m.in. Berlin i Kopenhagę. Co ważne Warszawa została oceniona najlepiej spośród miast naszego regionu.

Warszawa to znakomite miejsce do inwestowania i dobre miejsce do życia. Jesteśmy liderem Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na atrakcyjną lokalizację, dostępność kapitału czy nieustannie rozwijającą się infrastrukturę, dzięki której jakość życia poprawia się każdego roku – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Rynek warszawski to kompetentny kapitał ludzki z wysoko wykształconą, wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą. Jesteśmy wiodącym centrum akademickim, które oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. O wyjątkowym charakterze miasta stanowi również jego zielony charakter i bezpośredni kontakt z naturą. Ponad ¼ powierzchni miasta stanowią tereny zieleni, w tym unikatowe na skalę europejską obszary naturalne wzdłuż przecinającej miasto Wisły – dodaje Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy

Stolica została znakomicie oceniona w kategorii europejskich miast przyjaznych dla biznesu. Jesteśmy na 3. miejscu ustępując jedynie Londynowi i Dublinowi. Za Warszawą wśród miast przyjaznych dla biznesu plasują się Bukareszt, Moskwa, Praga czy Paryż.

Warszawa została oceniona wysoko również w kategorii efektywności kosztowej, w której plasuje się na 9. miejscu, a w zakresie strategii przyciągania inwestycji zagranicznych zajmuje 8. miejsce wśród europejskich metropolii. Ponadto w tym samym rankingu, w kategorii miasta przyszłości Europy Wschodniej stolica zajmuje 2. miejsce po Moskwie, wyprzedzając Bukareszt, Pragę, Bratysławę oraz Budapeszt.

Ranking fDI dostępny jest na stronie. Analitycy przy sporządzaniu zestawienia ocenili kilkaset europejskich miast i regionów m.in. w takich kategoriach jak potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i jakość życia, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu oraz strategia przyciągania inwestycji zagranicznych.

Partnerzy