W lipcu zorganizował on spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku, zachęcając samorządy Kujaw i Pomorza do większej troski o wodę. We wrześniu zwołał konferencję pod hasłem „Jak samorządy mogą dbać o ochronę wód w Polsce?”.
Teraz planuje stworzenie strony internetowej i wydanie poradnika, w którym samorządowcy podzielą się swoimi sukcesami i porażkami na polu efektywnego i ekologicznego korzystania z wody. Do współpracy zaprosił fachowców z Europejskiego Centrum Ekohydrologii PAN oraz WWF Polska.
- Samorządy mają świadomość, jak ważny jest temat dbałości o wodę, jednak wciąż jest to temat mało znany. Samorządowcy jednoznacznie przyznają, że chcieliby pozyskać tę wiedzę, chcieliby zmienić swoje podejście, bo nadal niewystarczająco dbamy o wodę w naszym kraju – powiedział Zygnarowski Serwisowi Samorządowemu PAP.
urmistrz Wąbrzeźna uważa, że samorządy w Polsce potrzebują przykładów z własnego podwórka, które pokażą, jak racjonalnie korzystać z zasobów wodnych oraz sprawią, by nie powtarzać błędów innych.
- Dobre praktyki to nie tylko to, co było fajnie zrobione w Edynburgu czy w Sydney, ale również to, czego dokonano na naszych terenach. Duże doświadczenie ma Nakło, pewne doświadczenia mają Toruń i Grudziądz – mówi.- Czasem są to drobiazgi, takie jak przepuszczalne nawierzchnie, ażurowe parkingi, ale czasem są to także duże systemy retencjonowania wody i przebudowa istniejących sieci kanalizacji deszczowej. Chcielibyśmy takie przykłady zebrać i przedstawić je w naszym poradniku - wyjaśnia.
Zastrzega, że projektowany poradnik nie będzie wyłącznie zbiorem historii sukcesów. Jego zdaniem warto też pokazywać przykłady, które nie do końca powinno się naśladować. Według samorządowca należy pokazywać błędy, by lepiej budować świadomość na temat znaczenia wody w życiu społeczności.
Burmistrz Wąbrzeźna zachęca samorządowców, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami w zakresie troskliwej gospodarki wodnej, by swoje propozycje kierowali pod adres mailowy: dbajmyoh2o@wabrzezno.com
Źródło: Serwis Samorządowy PAP