Tychy - Kultura w czasie epidemii

Opublikowano: 21.04.2020
Tychy-instytucje_kultury.jpg
Koncerty, spotkania, bajki, słuchowiska, zajęcia, ankiety i konkursy – to tylko niektóre z wielu przygotowanych propozycji – tyskie instytucje kultury działają mimo ograniczeń i przeciwności.

Choć teatry, muzea, galerie, kina czy domy kultury są od miesiąca zamknięte dla widzów i gości, nie oznacza to, że nie funkcjonują. Swoją pracę przenoszą do sieci i starają się wypełnić kulturą przestrzeń on-line. 

TEATR MAŁY
Teatr Mały w Tychach, podobnie jak inne sceny w kraju z ofertą przeniósł się do sieci.
- Zapoczątkowaliśmy cykl „Bajki z brodą” w ramach, którego prezentowane będą na początek baśnie braci Grimm. Każdy kolejny odcinek będziemy prezentować w sobotę o godzinie 16.00 (w tym czasie Teatr zwyczajowo gra bajki dla dzieci), i co tydzień czekamy na ilustracje przygotowywane przez dzieci, które wmontowujemy w nagranie bajki. Dzieci nadsyłające ilustracje nagradzane będą zaproszeniami do Teatru, gdy wróci on już do tradycyjnej działalności – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach.
W kolejnych dniach teatru w sieci będzie znacznie więcej.
- Będziemy regularnie produkować słuchowiska dla osób w każdym wieku, oparte na tekstach takich autorów jak Fredro, Osiecka, Przybora, Kofta, zapraszając do udziału w nich również lokalnych artystów. Zamówiliśmy już licencje do nagrania materiałów na drugą połowę kwietnia i maj, zaś pracownicy techniczni teatru, w oparciu o dostępny w instytucji sprzęt realizują i montują zrealizowane nagrania – dodaje Paweł Drzewiecki.
Teatr chciałby, by część przygotowanego materiału była wsparciem dla szkół w nauczaniu on-line, dlatego sięga do podstawy programowej, a o sugestie pracownicy teatru proszą zaprzyjaźnionych nauczycieli. To nie wszystko.
W planach także m.in. turniej recytatorski online, wykorzystujący nowe media do prezentacji konkursowych przez młodzież, dorosłych i seniorów. Turniej poprzedzony zostanie webinarium na temat emisji głosu i artykulacji oraz interpretacji wiersza i prozy.
Zespół Teatru Małego pracuje także nad realizacją internetową dramatu Iwana Wyrypajewa pt. „Iluzje”.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
MCK w Tychach także stara się dotrzeć do odbiorców za pośrednictwem internetu.
- Akcja #zostanwdomuz MCK została zapoczątkowana piosenką napisaną przez pracownika MCK Michała Poźniaka, znanego również jako Pan Pozor. Zarówno strona internetowa kultura.tychy.pl, jak i nasze profile na Facebooku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy zaglądają, komentują, a także często przyłączają się do proponowanych przez nas aktywności – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
Oprócz tego Miejskie Centrum Kultury organizuje stałe zajęcia zdalne. Materiały przygotowane przez instruktorów są udostępniane dzieciom oraz na profilu fb MCK-u. Chodzi o zajęcia baletowe, taneczne, gry planszowe, survival organizowane przez Klub Wilkowyje, a także zajęcia teatralne (Teatr DoRo z Urbanowic i Teatr „Gęba” pracujący nad premierą „Małego Księcia”). Odbywające się cyklicznie „Spotkania z podróżnikiem” także wyglądają teraz inaczej.
- Dotychczasowy cykl „Spotkania z podróżnikiem” ma nową wirtualną odsłonę, do tej pory swoją prezentację „Ale Meksyk!” przedstawił tyszanin Zdzich Rabenda. Prowadzimy także zabawę on line w ramach cyklu „Kino Freelove”, która polega na odgadywaniu znanych tytułów filmowych zapisanych emotkami – dodaje Małgorzata Król.
27 kwietnia o godz. 19.00 zaplanowano spotkanie live z podróżnikiem, Robert Gondek opowie o swoich podróżach do Afryki. Niebawem także rodzinne warsztaty etnologiczne, podczas których, każdy uczestnik będzie mógł upiec chleb i poznać jego historię.

MUZEUM MIEJSKIE
W czasie epidemii nie odwiedzimy także Muzeum Miejskiego czy Tyskiej Galerii Sportu.
- Nieustannie zapraszamy jednak do podróży w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951–1989. Ten wirtualny spacer w przeszłość to okazja do podziwiania kadrów przedstawiających budowę tzw. Nowych Tychów i pokazujących miasto, kiedy nadano gminie prawa miejskie oraz kiedy na terenach wiejskich zaczęło powstawać pierwsze osiedle A. – mówi Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Fotografie na stronie www.abc.tychy.pl są dostępne do pobierania, z możliwością ich powiększenia. Dzięki temu całodobowe Muzeum dostępne jest siedem dni w tygodniu o każdej porze dnia i nocy.
Muzeum Miejskie proponuje także miejskie memory w warunkach domowych. To propozycja bazująca na wirtualnej mapie-archiwum „ABC –Architektura Bliżej Ciebie” i jest alternatywą do tego, co robić w pierwsze wiosenne dni. Gra „memory" polega na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale nawet dla jednego będzie ciekawą zabawą.
- Proponujemy przygotowanie własnej wersji gry! Można do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię – zachęca dyrektor Muzeum Miejskiego.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach organizuje akcję #NieZostawiamCzytelnika.
- Na stronie internetowej biblioteki umieszczane są linki, które mają umilić czas spędzony w domu. Ponadto, za pomocą IBUK Libra można dostać darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online. Aby uzyskać kod, można zadzwonić (32 438 04 70) lub napisać do czytelni: czytelnia@mbp.tychy.pl – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Więcej informacji

Partnerzy