Trwa badanie dla OECD

Opublikowano: 05.12.2019
survey-4441595_1920.jpg
Jeszcze do 18 grudnia trwa badanie przeprowadzone na 100 JST i urzędach, służące OECD do zebrania informacji, które zobrazują potencjał administracyjny polskich samorządów do skutecznego rozwoju.

Jednym z kluczowych komponentów Programu „Rozwój lokalny” jest projekt doradczy pt. „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce” wdrażany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ma on na celu opracowanie dwóch produktów. Pierwszy to raport dot. przeglądu zarządzania i potencjału instytucjonalnego w polskich JST. Drugi to narzędzie umożliwiające wszystkim jednostkom samorządu lokalnego prowadzenie samooceny swojego potencjału instytucjonalnego do efektywnego planowania i wdrażania własnych polityk rozwojowych.

Narzędzie oraz raport zostaną przygotowane przez ekspertów OECD w oparciu między innymi o zagregowane, zanonimizowane i przeanalizowane informacje uzyskane od 100 JST (16 powiatów, 24 miast na prawach powiatu, 19 gmin wiejskich, 19 gmin miejsko-wiejskich i 22 gmin wiejskich), a także od 16 urzędów wojewódzkich i 16 urzędów marszałkowskich oraz niektórych urzędów centralnych, biorących udział w badaniu kwestionariuszowym, które trwa od 25 listopada do 18 grudnia br. (termin wydłużony).

Zakres badania obejmuje dane, informacje i opinie na temat działań w szeregu obszarów tematycznych zarządzania w administracji publicznej na poziomie lokalnym. Kwestionariusz składa się z 9 części, które obejmują takie zagadnienia jak m.in.: planowanie strategiczne w samorządzie terytorialnym, powiązanie strategii rozwoju z budżetem, wielopoziomowe zarządzanie, strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Ankieta zawiera łącznie 176 pytań.

Zawartość kwestionariusza ma stanowić podstawę do opracowywania przez ekspertów OECD narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego JST oraz dokonania przeglądu stanu zarządzania w samorządach lokalnych w Polsce.

Produkty wypracowane przez ekspertów OECD będą mogły być wykorzystane przez wszystkie polskie JST w procesie planowania efektywnych działań wzmacniających potencjały administracyjne, co przełoży się na lepsze i skuteczniejsze działania na rzecz mieszkańców, realizowane przy ich współudziale.

Partnerzy