Flagowym przedsięwzięciem inwestycyjnym projektu jest odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną także m. in. działania dotyczące podniesienia standardów zarządzania w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych, tworzenia warunków dla współzarządzania i dzielenia się wiedzą.
Wśród działań projektowych zaplanowano również opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej EKOpozytywny Tomaszów wraz z dostosowaniem przestrzeni publicznej do zagrożeń klimatycznych wynikających z fal upałów i miejskiej wyspy ciepła. Natomiast w ramach przedsięwzięcia pn. Centrum Dialogu Społecznego powstaną m. in. zintegrowane plany wspierające rozwój kapitału społecznego oraz program wsparcia seniorów.
Korzyści, które Tomaszów Mazowiecki osiągnie w wyniku realizacji projektu, przedłożą się na realną poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój miasta w zaplanowanej perspektywie czasowej. Obok zakładanych celów głównych, miasto spodziewa się dodatkowych, równie istotnych efektów, mających pozytywny wpływ na dalsze plany rozwojowe na poziomie lokalnej społeczności.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z gminą Tomaszów Mazowiecki, Uniwersytetem Łódzkim – Filią Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacją WIDZIEĆ WIĘCEJ. Wsparcia doradczego będzie udzielał Związek Miast Polskich.
Wartość projektu wynosi 16 786 305,46 zł, zaś kwota dofinansowania to 15 337 377,70 zł. Projekt finansowany jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.