Dlaczego warto ukończyć te studia ?
Proponowane studia to oferta zintegrowanego podejścia do zagadnień ochrony środowiska, klimatu i energetyki, które ma swoje praktyczne uzasadnienie. Skala wyzwań, jakie stawiają przed organizacjami ryzyka klimatyczne wymusza współpracę wielu działów i osób w organizacji. Jako że działania często dotyczą dopiero tworzących się dziedzin wiedzy, kompetencji i zarządzania, nie wytworzyły się skuteczne kanały komunikacji i mechanizmy uzgadniania wspólnych celów. Funkcją merytoryczną i komórką, która może usprawnić działanie organizacji w tym zakresie jest menadżer/doradca ds. klimatycznych i energetycznych, określany w nomenklaturze anglojęzycznej jako Climate Officer.
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Uniwersytet Warszawski proponuje zintegrowany tematycznie program studiów podyplomowych, który zapewni kompleksowe ujęcie problematyki ochrony środowiska oraz transformacji klimatycznej i energetycznej.
Niemal w każdej organizacji, potrzebna jest komórka będąca katalizatorem tych przemian, która działa na bazie szerokiej wiedzy merytorycznej ale również jest wyposażona w miękkie kompetencje zarządcze i społeczne. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyznaczanie adekwatnych do potrzeb organizacji i regionu ścieżek rozwoju i uzyskiwanie synergii.
Zmiany klimatu dokonują się szybciej, niż zmienia się i dostosowuje infrastruktura miast i gospodarki. Aby przyspieszyć adaptację do zmian klimatu oraz zaostrzających się zmian regulacyjnych, trzeba przyspieszyć obieg informacji i podejmowanie decyzji. Założeniem studiów jest kształcenie proaktywnych liderów zmiany, zarówno na poziomie samorządów, jak i innych organizacji.
Studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w 50% dofinansowane z NFOŚiGW, realizowane są w trybie hybrydowym - około 40% zdalnie i 60% stacjonarnie. Odpłatność to 3850 zł za cały rok studiów (385 zł za miesiąc).
W ramach studiów proponuje się 10 bloków tematycznych realizowanych w ramach wykładów i zajęć praktycznych:
1. Megatrendy w ochronie środowiska, polityce klimatycznej i energetycznej - Świat, UE, Polska.
2. Odnawialne źródła energii w wymiarze lokalnym.
3. Adaptacja miast do zmian klimatu. Wymiary, cele i narzędzia zarządzania smart city.
4. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) oraz gospodarowanie kluczowymi zasobami i odpadami.
5. Efektywność energetyczna, ciepłownictwo lokalne. Planowanie energetyczne.
6. Nowe rozwiązania nisko- i zeroemisyjne w transporcie i mobilności miejskiej.
7. Lokalne strategie zrównoważonego rozwoju i zarządzanie strategiczne.
8. Nowe technologie i trendy w zarządzaniu środowiskowym.
9. Społeczne i edukacyjne aspekty zarządzania ochroną środowiska i transformacją energetyczną.
10. Planowanie i analiza finansowa projektów; pozyskiwanie funduszy na ochronę środowiska i transformację.
Studia adresowane są przede wszystkim do pracowników samorządów oraz podmiotów komunalnych realizujących projekty i inwestycje w zakresie ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, a także do dziennikarzy, popularyzatorów wiedzy, nauczycieli szkół średnich i wyższych oraz przedsiębiorców.