Strategia partnerstwa z Pojezierza Brodnickiego – czas na opinie mieszkańców

Opublikowano: 15.09.2021
grafika-Wspieramy_rozw_j_naszych_ma_ych_ojczyzn.png
Partnerstwo Pojezierza Brodnickiego pn. „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn” ma już gotowy projekt wspólnej strategii rozwojowej. Właśnie rozpoczęło się jego opiniowanie przez mieszkańców.

Partnerstwo zostało powołane w ramach programu „Pilotaz Centrum Wsparcia Doradczego”. Tworzy je osiem JST: gminy Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Osiek, Wąpielsk, Zbiczno, Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie oraz Powiat Brodnicki. Wszystkie samorządy wchodzące w skład partnerstwa są położone w województwie kujawsko-pomorskim. Zalicza się je do gmin peryferyjnych, zmarginalizowanych, o niskim stopniu rozwoju społeczno-gospodarczego, borykających się z podobnymi problemami demograficznymi i gospodarczymi.

Głównym celem Partnerstwa jest wzmocnienie kompetencji samorządów wchodzących w jego skład do zarządzania strategicznym rozwojem lokalnym oraz do inicjowania i realizacji zintegrowanych przedsięwzięć rozwojowych. Misją rozwoju całego województwa na ten okres jest: „Człowiek w centrum uwagi”. Partnerstwo „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn” swoje działania będzie kierowało przede wszystkim do mieszkańców, którzy z różnych względów są zagrożeni trwałą marginalizacją. Współpraca partnerska nakierowana jest na wielokierunkowe działania wspierające rozwój społeczny, aby niwelować różnice rozwojowe.

W ramach przeprowadzonego procesu diagnostycznego dokonano identyfikacji, przeglądu i selekcji kluczowych czynników mających wpływ na obraz diagnostyczny Partnerstwa. W wyniku tej analizy zaproponowano zapisy kluczowych wyzwań i kierunków strategicznej interwencji i współpracy w ramach Partnerstwa.

Partnerstwo „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”, przy udziale Związku Miast Polskich, przez ostatnie miesiące pracowało nad stworzeniem wspólnej strategii rozwojowej wraz z propozycjami rozwiązań kluczowych dla tego obszaru. Strategia terytorialna Partnerstwa „Wspieramy rozwój naszych małych ojczyzn”, która z początkiem września trafiła do zaopiniowania przez mieszkańców tego obszaru, definiuje kluczowe wyzwania dotyczące rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru Partnerstwa, wynikające z istniejących uwarunkowań społecznych, ekonomicznych, środowiskowych i infrastrukturalnych, będące podstawą jego konkurencyjności.

Celem dokumentu jest określenie pożądanych wyzwań i kierunków rozwojowych Partnerstwa, mających na celu poprawę jakości życia jego mieszkańców, a także wzrost konkurencyjności poszczególnych Partnerów łącznie. Strategia jest wynikiem podjętych decyzji strategicznych – wyboru kluczowych kierunków rozwojowych i koncentracji interwencji na wyzwaniach, wypracowanych w procesie uspołecznionym, których efektem jest propozycja kluczowego projektu strategicznego (wiązki działań). Przewidziana jest na lata 2022-2031 i ma być podstawą do kształtowania propozycji projektów i inwestycji do realizacji w oparciu o wyznaczoną wizję Partnerstwa i cele strategiczne, w tym w szczególności do realizacji działań w oparciu o pozyskane środki zewnętrzne publiczne i prywatne.

Przypomnijmy, że projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pn. „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego” to projekt ogólnokrajowy, który ma za zadanie zbliżyć do siebie samorządy, aby lepiej i efektywniej współpracowały w celu realizacji dobrej jakości projektów i inwestycji. Katalizatorem współpracy w gminach będzie doświadczony zespół ekspertów, który ukierunkuje działania administracji samorządowej tak, aby poprawić jakość życia mieszkańców i odbudować lokalną gospodarkę. Realizowana w ten sposób współpraca poprawi efektywność realizowanych działań, jak również zoptymalizuje koszty świadczenia usług publicznych ponad podziałami administracyjnymi.

Partnerzy