Stalowa Wola - Wkracza w kosmiczną przyszłość

Opublikowano: 13.02.2025
space.jpg
Miasto inauguruje projekt SPACE 4 TALENTS, finansowany z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, którego misją jest przyciąganie i zatrzymywanie talentów w Stalowej Woli oraz stworzenie nowej, specjalizacji związanej z przemysłem kosmicznym i obronnym.

Projekt „SPACE 4 TALENTS” stanowi unikalną inicjatywę na skalę europejską, ponieważ łączy rozwój nowoczesnych kompetencji, przestrzeń dla innowacji oraz współpracę międzysektorową. Jego misją jest przyciąganie i zatrzymywanie talentów w Stalowej Woli i stworzenie nowej, specjalizacji związanej z przemysłem kosmicznym i obronnym. Miasto, z historycznym i strategicznym znaczeniem dla polskiego przemysłu, postawiło na rozwój branży obronnej, która w naturalny sposób łączy się z sektorem kosmicznym. Ta synergia otwiera unikalne możliwości dla rozwoju nowoczesnych technologii i kariery zawodowej w kluczowych dziedzinach. Projekt daje szansę na zmniejszenie powyższych problemów poprzez stworzenie doskonałych warunków dla rozwoju młodych, utalentowanych ludzi na bazie przemysłu kosmicznego. Z tego powodu Miasto Stalowa Wola bierze odpowiedzialność za proponowane rozwiązanie, a Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. będzie koordynować działania innych partnerów w projekcie. Do końca realizacji projektu StARR zamierza zaoferować atrakcyjne warunki dla rozwoju przemysłu kosmicznego, co podkreśli markę miasta jako atrakcyjnego miejsca do życia i rozwoju osobistego/zawodowego opartego na nowych technologiach, dla młodych ludzi, którzy swoje pasje i talenty będą mogli realizować właśnie w Stalowej Woli.

„Projekt SPACE 4 TALENTS” to eksperymentalne podejście do rozwiązywania wyzwań związanych z przyszłością miast, finansowane z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI). Miasto Stalowa Wola zostało wybrane jako jedno spośród 112 miast, które aplikowały o te środki. Obok takich miast jak Ateny, Kopenhaga, Amsterdam czy Mediolan będzie realizowała projekt o europejskiej skali. Projekt „SPACE 4 TALENTS” to szansa nie tylko dla Stalowej Woli, ale także dla całej Polski i Europy, aby przyciągnąć najzdolniejsze talenty do pracy nad nowoczesnymi technologiami.

Projekt obejmuje powstanie kluczowych elementów, takich jak SPACELAB, przestrzeń do współpracy i innowacji, stworzonej w celu rozwijania przełomowych rozwiązań w branży kosmicznej. SPACE ACADEMY platformy edukacyjnej, która ma będzie miała na celu przygotowanie przyszłych liderów sektora kosmicznego do pracy w nowoczesnym środowisku. PENTAHELISA zapewni kompleksowe wsparcie dla innowacyjnych projektów w różnych fazach ich rozwoju. Całość projektu opiera się na modelu samofinansowania i własności miasta, co zapewnia zrównoważony rozwój oraz autonomiczne finansowanie, gwarantując długoterminową stabilność. Przemysł kosmiczny ma ogromny potencjał tworzenia i wchłaniania innowacyjnych, również proekologicznych rozwiązań. Projekt umożliwi kształcenie nowych pracowników zdolnych do korzystania z dostępnych technologii i tworzenia nowych rozwiązań przy ich użyciu. Przemysł kosmiczny obejmuje świadczenie wszystkich usług wykorzystujących dane i techniki kosmiczne, w tym różnego rodzaju usługi dla rolnictwa, nawigacji, zarządzania nieruchomościami i zarządzania flotą, rozwiązania IT, robotyki, optyki, usług satelitarnych, fotowoltaiki i paneli słonecznych.

Rozwój partnerstw jest kluczem do sukcesu. Zróżnicowany ekosystem partnerski zapewnia, że projekt korzysta z zasobów i specjalistycznej wiedzy partnerów, co jest niezbędne do pomyślnego wdrożenia tego innowacyjnego rozwiązania i osiągnięcia celów rozwoju społeczno-gospodarczego projektu. Wspólne wysiłki nie tylko zapewnią trafność rozwiązań, ale także zmaksymalizują ich wpływ na beneficjentów.

W ramach projektu planowane jest również tworzenie silnych, trwałych partnerstw pomiędzy władzami miast, JST, środowiskiem naukowym oraz społeczeństwem obywatelskim. Takie partnerstwa są niezbędne do realizacji innowacyjnych rozwiązań i długoterminowego rozwoju. Współpraca z gminami, instytucjami szkolnictwa wyższego, sektorem prywatnym, inwestorami, instytutami badawczymi oraz organizacjami pozarządowymi pozwoli na zbudowanie ekosystemu partnerstw krajowych i zagranicznych, które umożliwią realizację ambitnych celów projektu.

Miasto Stalowa Wola, Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. oraz Partnerzy projektu: Fundacja Polska Innowacyjna, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Akademia Leona Koźmińskiego, Rabels Valley, Stowarzyszenie INNSPACE zachęcają przedstawicieli branży kosmicznej, młodych ludzi, pracowników naukowych, przedsiębiorców, nauczycieli oraz organizacje pozarządowe do aktywnego udziału w tym przełomowym projekcie.

SARR, działając na rzecz rozwoju regionalnego, stawia na innowacyjne rozwiązania oraz współpracę międzynarodową, angażując się w różnorodne inicjatywy, które mają na celu dalszy rozwój Stalowej Woli i jej mieszkańców. Działania Agencji koncentrują się na tworzeniu sprzyjającego środowiska biznesowego, wspieraniu lokalnych przedsiębiorców, organizacji wydarzeń branżowych oraz aktywnym pozyskiwaniu inwestorów.

Całkowity budżet projektu wynosi 6 227 384,00 euro, z czego dofinansowanie stanowi 80% wartości, czyli 4 981 907,20 euro.

Projekt „SPACE 4 TALENTS” jest współfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF), w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (European Urban Initiative - EUI).

Więcej w załączonych ulotkach.

Więcej informacji

Załączniki:
Ulotka 1
Ulotka 2

Partnerzy