Sprawy związane z taryfikacją wody powinny wrócić do rad gmin - zapowiada Ministerstwo Infrastruktury

Opublikowano: 24.07.2024
Kran_z_wodą.jpg
Sprawy związane z ustalaniem taryf za wodę i ścieki wody powinny wrócić do rad gmin - powiedział w 24 lipca minister infrastruktury, Dariusz Klimczak. Dodał, że ma nadzieję, iż jesienią będzie mógł przedstawić projekt ustawy w tej sprawie.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak mówił w środę, 24 lipca w Radiu Zet o projekcie ustawy dotyczącym przekazania samorządom możliwości kształtowania cen wody. Przypomniał, że obecnie pod kątem formalnym taryfy na wodę ocenia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

„Jesteśmy na etapie konsultacji międzyresortowych i mam nadzieję, że jesienią będziemy mogli przedstawić projekt. (...) Wszystko zależy od tempa prac” - poinformował Klimczak.

Podkreślił, że pracując nad nową regulacją rząd nie planuje żadnych podwyżek wody. „Ta zmiana ma na celu decentralizację polityki ustalania cen wody - taryf. Wszystkie podwyżki obecne wynikają z ustawy, którą uchwalił PiS” - zaznaczył Klimczak. Wyjaśnił, że cenę wody ustala przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, a pod względem formalnym sprawdzają ją Wody Polskie, nie rady gmin. „Rada gminy, de facto mieszkańcy, nie mają wpływu na ustalanie cen wody” - zaznaczył.

Jego zdaniem sprawa związana z taryfikacją wody powinna wrócić do rad gmin i tam samorządowcy powinni decydować o taryfach. „Nie znam samorządowca, który robiłby na złość mieszkańcom, którzy go wybierają, niech oni ustalą cenę wody” - powiedział.

Przypominamy, że przywrócenie gminom autonomii w zakresie zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki to jeden z postulatów Związku Miast Polskich, który został przedstawiony w dokumencie z 13 listopada 2023 r. (dzień inauguracji X kadencji Sejmu RP i XI kadencji Senatu RP) pt. Oczekiwania samorządów gmin, powiatów i województw wobec Sejmu RP X kadencji oraz nowego rządu wraz z projektem ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - TUTAJ.

Minister pytany był też o to, czy zostanie wprowadzona stawka rodzinna za wodę, zgodnie z którą np. za pierwszy 1 m sześc. wody zapłaci się 1 zł lub nic.

„Wśród rozwiązań, które omawiamy jest jedna z takich propozycji, żeby dać możliwość samorządom ustalania różnego rodzaju taryfy. (...) Warto, żeby takie kompetencje miało przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, czy rada gminy” - powiedział Klimczak.

Jak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków, opublikowanych w kwietniu br. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projektowana zmiana przewiduje częściowy powrót do rozwiązań obowiązujących przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

MI zakłada, że nowe przepisy ponownie przypiszą radzie gminy wyłączne kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017 r. Taryfy mają być zatwierdzane w drodze uchwały rady gminy. PGW Wody Polskie będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf, tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Jeżeli projekt taryfy zakładać będzie wzrost cen i stawek opłat nowej taryfy dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 proc. ponad średnią stawek taryfy w danym regionie wodnym obowiązującej w roku poprzednim, wtedy wymagane będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli PGW Wody Polskie.

Wysokość cen i stawek opłat taryfy dotyczącej zaopatrzenia w wodę dla każdego regionu wodnego obowiązującej w roku poprzednim ogłaszać będzie minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, nie później niż do dnia 31 października każdego roku.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Więcej informacji

Partnerzy