- W ambitnym podejściu do odnowy społeczno-gospodarczej Sejn aktywnie szukamy również nowych narzędzi i mechanizmów wykorzystując do maksimum kompetencje lokalnego samorządu. Robimy to, aby proces rewitalizacji miasta prowadzić nie tylko dla mieszkańców, ale przede wszystkim wspólnie z nimi, łącząc potencjały urzędu i społeczeństwa dla efektywnej współpracy całej naszej wspólnoty samorządowej – wskazuje Arkadiusz Nowalski, burmistrz miasta Sejny.
Rewitalizacyjna Inicjatywa Lokalna to na gruncie samorządowym pierwszy w Polsce model formalno-prawny łączący kompetencje JST wynikające z kilku ustaw, m.in. ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o rewitalizacji oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Takie nowatorskie i innowacyjne podejście do kształtu projektu lokalnej uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego pozwoli włączyć potencjał mechanizmu inicjatywy lokalnej w proces rewitalizacji miasta.
- Nowoczesne podejście do zarządzania miastem i rzeczywistej partycypacji społecznej to szukanie w samorządowych uwarunkowaniach prawnych również nowych przestrzeni do współdecydowania przez mieszkańców w kwestiach zarówno społecznych jak i inwestycyjnych. Ma to szczególne znaczenie tym bardziej w wielowymiarowych i długofalowych procesach rewitalizacji wymagających konsolidacji działań i synchronizacji potencjałów. Dlatego zaprojektowana w Sejnach Rewitalizacyjna Inicjatywa Lokalna to innowacja integrująca samorządowe możliwości i wzmacniająca społeczny wymiar rewitalizacji – przekonuje burmistrz Arkadiusz Nowalski.
Sama Inicjatywa Lokalna to narzędzie partycypacji społecznej i pożytku publicznego pozwalające na wspólną realizację zadań publicznych we współpracy samorządu lokalnego z mieszkańcami z uwzględnieniem ich wkładu rzeczowego, finansowego i pracy społecznej. Nadanie wśród kryteriów inicjatywy lokalnej przez miasto Sejny priorytetów w zakresie rewitalizacji pozwoli wdrożyć pierwszy w Polsce spójny model Rewitalizacyjnej Inicjatywy Lokalnej. Obejmie on zadania zarówno z zakresu rewitalizacji społecznej i gospodarczej, jak i infrastrukturalnej i przestrzennej.
Przygotowany przez burmistrza Sejn projekt uchwały zostanie w pierwszej kolejności poddany konsultacjom społecznym. – Wdrażając innowacyjny mechanizm partycypacyjno-rewitalizacyjny skierowany bezpośrednio do mieszkańców, chcemy, aby już od samego początku był on konstruowany i procedowany z ich czynnym udziałem i w społecznym dialogu – podkreśla Arkadiusz Nowalski.
Po planowanych na przełom maja i czerwca konsultacjach społecznych projekt uchwały przygotowany przez burmistrza Sejn trafi pod obrady Rady Miasta. Według harmonogramu zaprojektowanego przez burmistrza Arkadiusza Nowalskiego jeszcze w tym roku Urząd Miasta Sejny ma przeprowadzić nabór wniosków mieszkańców do pierwszej edycji pierwszej w Polsce Rewitalizacyjnej Inicjatywy Lokalnej.