„Samorząd Miejski” nr 8 (316), wrzesień 2024

Opublikowano: 04.10.2024
316.jpg
W najnowszym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski” piszemy o wielkiej samorządowej solidarności dla miejscowości dotkniętych wrześniową powodzią, a także o tym, jak przeciwdziałać skutkom kolejnych kataklizmów, które nieuchronnie do nas powrócą.

Powódź, która w połowie września dotknęła południowy zachód i południe Polski, przyniosła straty, które wstępnie szacuje się na ponad 4 mld zł. Całkowicie lub częściowo zniszczone zostały tysiące budynków mieszkalnych, kilkaset budynków szkół, kilkadziesiąt mostów, setki kilometrów dróg, oczyszczalnie ścieków, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, obiekty sportowe i rekreacyjne, centra kultury, obiekty OSP; pod wodą znalazło się też 68 tys. ha gruntów rolnych

Od pierwszych godzin kataklizmu na pomoc zalanym miejscowościom ruszyły miasta zrzeszone w ZMP i ich mieszkańcy. W ramach samorządowej solidarności udało się uruchomić bardzo szeroką akcję pomocową. Z informacji zebranych przez Biuro ZMP wynika, że 200 miast członkowskich Związku dostarczyło do samorządów dotkniętych powodzią przeróżne formy pomocy i wsparcia.

Biuro ZMP zgodnie z decyzją Zarządu zaangażowało się w akcję koordynacji pomocy miastom i gminom poszkodowanym przez powódź, m.in. poprzez uruchomienie infolinii oraz mailowego adresu pomocowego.

Przedstawiciele miast zasiadający z Zarządzie Związku aktywnie uczestniczyli w pracach nad Ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, która została na początku października przyjęta przez obie izby Parlamentu. Zarząd, który w trakcie powodzi i po niej spotykał się kilka razy w formule online oraz stacjonarnie w Wałbrzychu, zdecydował m.in. o przygotowaniu przez Związek i udostepnieniu miastom członkowskim wzoru uchwały rady miejskiej, na mocy której miasta mogą przekazać środki pomocowe dla poszkodowanych gmin. Przyjął także apel, w którym zwraca się do właściwych podmiotów o niezwłoczne podjęcie działań w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w obszarach, które są narażone na zwiększone ryzyko powodziowe na skutek rosnącej dynamiki zmian klimatycznych.

We wrześniu intensywnie pracowała także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego - nad rozwiązaniami specustawy powodziowej, ale także, ponownie, nad systemem gospodarki odpadami. Rząd, mimo obietnic, nadal nie przedstawił stronie samorządowej modelu ROP. Dlatego dalsze prace w ramach zespołu, który pracuje nad reforma systemu strona samorządowa uzależnia od spotkania z minister klimatu i środowiska, Pauliną Hennig-Kloską.

Skala przedsięwzięcia była ogromna: ponad setka wyremontowanych historycznych budynków, przebudowane główne ulice, odnowione parki i skwery, a do tego realizacja tzw. projektów miękkich, społecznych. – Tak o programie rewitalizacji Bytomia mówi jego prezydent Mariusz Wołosz. Pretekstem do rozmowy jest obchodzony w tym roku przez Bytom jubileusz 770-lecia praw miejskich.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji

Partnerzy