Współcześnie samorządy stosunkowo rzadko postrzegają wodę jako element, który może być podstawą rozwoju, może przynieść korzyści społeczno-gospodarcze – tak, jak bywało to wieki temu, chociażby gdy budowano wielkie fabryki w Łodzi. W dzisiejszych czasach hasło „woda” kojarzy się najczęściej z minimalizowaniem zagrożeń. Choć na przestrzeni wieków znaczenie wody jako czynnika rozwoju miast uległo zmianie, jest ona nadal istotnym lokalnym zasobem endogennym. Dbałość o ten zasób jest jednym z ważniejszych zadań społeczności lokalnej.
O tym, jak wykorzystywać zasoby wody dla lokalnego rozwoju oraz jak nimi zarządzać mówiono podczas zorganizowanego przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego (FRL) kolejnego szóstego już seminarium on-line z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce”.
W naszym miesięczniku poruszamy także temat wynagrodzeń samorządowców. Związek Miast Polskich od ponad dwóch lat domaga się odpowiedzialnego podjęcia problemu wynagrodzeń w sektorze publicznym. Zarząd ZMP na ostatnim posiedzeniu postanowił również, że będzie nadal pracował nad tym, aby zostały wprowadzone konieczne i sprawiedliwe regulacje dotyczące wynagrodzeń samorządowców pełniących funkcje z wyboru, zarówno doraźne jak i systemowe.
Relacjonujemy prace Zarządu Związku w letnich miesiącach. Podczas posiedzenia 3 lipca 2020 r. Zarząd podsumował 3 miesiące epidemii, przyjął stanowisko w sprawie zmiany granic, a miasta zadeklarowały pomoc dla Jasła dotkniętego skutkami nawałnicy. Z kolei w sierpniu na posiedzeniu on-line członkowie Zarządu podjęli decyzję o kontynuowaniu prac nad systemowymi zmianami w gospodarce odpadami i negatywnie zaopiniowali projekty, które obciążają budżety miast.
Debata dotycząca finansowania oświaty, jakiej domagali się członkowie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, została przeniesiona na połowę września ze względu na fakt, że minister edukacji narodowej nie mógł uczestniczyć w sierpniowym spotkaniu Komisji. Podczas debaty planowane jest także omówienie pierwszych dni funkcjonowania szkół i przedszkoli w warunkach reżimu sanitarnego. Samorządowcy chcą, by – ze względu na wagę problemów - wziął w niej udział również premier Mateusz Morawiecki.
„Jesteśmy miastem turystyki weekendowej. Naszym atutem jest np. wielokulturowość, którą widać choćby w naszych zabytkach i która może być interesująca dla turystów. To jest też miejsce zielone, spokojne, bezpieczne, gdzie można odpocząć z rodziną od zgiełku dużego miasta” – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. W tym roku miasto obchodzi jubileusz 620-lecia praw miejskich.