Progresywne samorządy powinny rozumieć dostępność szeroko: to nie tylko dostępność instytucji publicznych z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością. To również konieczność zapewnienia jej wszystkim mieszkańcom w różnych sferach życia publicznego, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć czy status majątkowy – powiedziała do uczestników 34. już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Związek Miast Polskich, organizator wydarzenia, postanowił pokazać, jak wiele potencjału tkwi w nas, we wszystkich mieszkańcach polskich miast. Stąd uczestnicy seminarium za pomocą filmów, prezentacji, a także wystąpień gości, odwiedzili kilkanaście miast i mogli poznać ich doświadczenia, zastosowane rozwiązania oraz filozofię władz samorządowych, dla których kwestie dostępności są kluczowe w podejmowanych działaniach.
W „Samorządzie Miejskim” piszemy także o tym, co i jak robią nasze miasta, aby zapewnić realizację praw człowieka. Demokracja, praworządność i prawa człowieka są ze sobą nierozerwalnie związane. W całej Europie prawa człowieka stają się bardzo ważnym elementem dobrego rządzenia na poziomie lokalnym, przy silnym zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego 27 maja w Warszawie środowisko samorządowe przedstawiło w Senacie RP analizę stanu JST w Polsce oraz konkretne rozwiązania legislacyjne. Pokazano, jak zmiany sytuacji prawnej JST w latach 2016–2023, wprowadzane z nieukrywanym zamiarem recentralizacji państwa i osłabienia jego struktur lokalnych i regionalnych, zachodziły zarówno w regulacjach systemowych (finanse, edukacja), jak i doraźnie, w wielu ustawach szczegółowych.
Z kolei o nowych rozwiązaniach finansowych dla samorządów dyskutowało blisko 50 panelistów - przedstawicieli samorządu, rządu, ekspertów, naukowców i dziennikarzy – podczas XVI już konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego 23 i 24 maja br. W konferencji wzięło udział prawie 500 uczestników.
W tym numerze „Samorządu Miejskiego” prezentujemy kolejne wyróżnione miasta w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2022”. Konkurs, który zorganizował Związek Miast Polskich, odbywał się po hasłem „Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie”.
Odwiedzamy Nysę, która właśnie obchodzi wyjątkowy jubileusz – 800-lecie praw miejskich. „Dbamy o jakość życia, by ci, którzy mieszkają w Nysie, nie chcieli z niej wyjeżdżać. Za wszelką cenę chcemy przyciągać nowych mieszkańców, bo dobrych miejsc pracy i tanich mieszkań będzie u nas coraz więcej” – mówi burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.