Przedstawiciele ponad 300 miast, obradujący we Wrocławiu na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Związku, zaapelowali do Rządu i Parlamentu o podjęcie skutecznych działań mających na celu zapewnienie dalszego, oczekiwanego przez mieszkańców rozwoju polskich miast, wsi i regionów. Będzie to możliwe tylko poprzez zapewnienie adekwatnego do zakresu przekazanych zadań, stabilnego zasilania finansowego samorządów.
Delegaci zabrali ponadto głos w sprawie kryzysu w oświacie podkreślając, że sytuacja kryzysowa w polskim systemie edukacji nie dotyczy tylko pieniędzy. Uchwalili także rezolucję w sprawie powstrzymania zmian klimatu i ochrony środowiska.
W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym, Związek Miast Polskich zorganizował konferencję „Miasta po 30 latach”. Mówiono tam m.in. o problemach zagospodarowania przestrzennego miast, o partycypacji obywatelskiej oraz o sukcesach i porażkach w zarządzaniu miastami.
W „Samorządzie Miejskim” piszemy także obszernie o problemach związanych z pandemią koronawirusa. Związek Miast Polskich od początku epidemii COVID-19 podejmuje aktywne działania legislacyjne dotyczące ważnych dla samorządów aktów prawnych powstających w związku z epidemią i jej skutkami, a także wspomaga miasta w wymianie doświadczeń, publikując każdego dnia na swojej stronie internetowej ogłoszenia oraz informacje o rozwiązaniach krajowych i zagranicznych, które pomagają przetrwać ten trudny czas mieszkańcom.
Jak co miesiąc odnotowujemy też, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. Tym razem relacjonujemy działania podjęte z udziałem miast uczestniczących w projekcie wobec pandemii koronawirusa.
Piszemy także o Suwałkach, które w marcu obchodziły 300. rocznicę potwierdzenia aktu lokacyjnego.