Związek Miast Polskich podejmuje inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast. Zarząd oraz Biuro ZMP wystosowały do prezydentów i burmistrzów polskich miast apel wzywający do przesyłania rządowi opisów konkretnej sytuacji finansowej konkretnych samorządów. Autorzy apelu mają nadzieję, że te konkrety uświadomią rządowi, jak dalece negatywne konsekwencje mogą spowodować zamiary sfinansowania obietnic politycznych i kłopotów budżetu centralnego kosztem finansów lokalnych i regionalnych.
Temat dochodów i wydatków JST, a zwłaszcza kosztów prowadzenia zadań oświatowych pojawił się też na listopadowym spotkaniu Komisji Wspólnej, w którym wziął udział minister edukacji. Dyskusja odbyła się przy okazji opiniowania algorytmu podziału subwencji oświatowej na 2020 rok. Ze względu na zbyt małą kwotę subwencji w stosunku do koniecznych wydatków samorządowcy odmówili zaopiniowania propozycji jej podziału. Wcześniej o takiej samej decyzji poinformował współprzewodniczących Komisji Wspólnej prezes ZMP.
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” prezentujemy szeroką relację z sesji „Optymalizacja zarządzania rozwojem lokalnym - stan obecny i perspektywy”, jaka odbyła się podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach 14 listopada br. Rozmawiano o doświadczeniach polskich miast w tym zakresie oraz rekomendacjach i planach OECD.
W naszym miesięczniku odnotowujemy także to, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. Siedem miesięcy temu Związek Miast Polskich rozpoczął Program Przygotowawczy doradców miast. Jego założeniem jest wypracowanie takich narzędzi i modelu zarządzania, który da w efekcie miastom możliwość skoku w przyszłość. Obecnie dobiega końca kolejna faza tego programu. W „Samorządzie Miejskim” podsumowujemy dotychczasowe działania w projekcie.
Piszemy także o Olkuszu, który w tym roku obchodzi jubileusz 720-lecia praw miejskich.