Rynek Inteligentnych Miast - bezpłatne wsparcie dla samorządów

Opublikowano: 04.04.2024
SCM-1.PNG
Wszystkie samorządy mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia oferowanego w ramach finansowanej przez Komisję Europejską inicjatywy pn. Rynek Inteligentnych Miast oraz z małych grantów programu Scalable Cities, który trwa do 26 kwietnia br.

Polskie samorządy miały pierwszą okazję, żeby poznać ofertę i zasady otrzymania wsparcia podczas webinarium informacyjnego w dn. 3 kwietnia br.

Miasta, gminy i ich związki otrzymują dostęp do wszechstronnego wsparcia na każdym etapie przygotowania i poszukiwania finansowania dla projektów z obszaru zrównoważonej energii i wdrażania inteligentnych rozwiązań: od prostych działań inwestycyjnych w termomodernizację budynków, po kompleksowe działania rozwojowe z wielu dziedzin gospodarki miejskiej. Komisja oferuje bezpłatne wsparcie prawne, techniczne, administracyjne i finansowe.

Projekty powinny odpowiadać na współczesne wyzwania klimatyczne i społeczne. Mogą być na różnych etapach – od wczesnego planowania, po końcowy etap wyboru źródeł finansowania. Rodzaj wsparcia jest dopasowany do etapu prac projektowych oraz do specyficznych potrzeb i wyzwań danego miasta. Głównym celem jest przyspieszenie i ułatwienie samorządom realizacji projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju i inkluzyjności.

Konsultacje z inwestorami i warsztaty (ang. masterclass) dotyczące tzw. bankowalności projektów ułatwią dopracowanie inwestycji, finansowanych także w ramach Krajowego Planu Odbudowy, innych krajowych programów dotacyjnych lub z krajowych pożyczek, oraz zaplanowanie kolejnych projektów.

Organizatorzy zapraszają do wypełnienia formularza aby uzyskać wsparcie w doprowadzeniu projektów do etapu finansowania. Po przesłaniu zgłoszenia (w wersji angielskiej) samorządy otrzymają propozycję formatu wsparcia, m.in.:

  • Indywidualne konsultacje z ekspertami, oferujące pomoc techniczną i doradztwo na każdym etapie przygotowywania projektu.
  • Wydarzenia sieciujące i spotkania z przedstawicielami instytucji finansowych, które są okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów między samorządami a potencjalnymi partnerami i inwestorami (nie ma obowiązku nawiązania współpracy z inwestorami w wyniku zorganizowanych spotkań).
  • Szkolenia, warsztaty i webinaria, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat nowych technologii, metod finansowania projektów oraz najlepszych praktyk z całej Europy.


Korzyści: przykłady udzielonego wsparcia

Bydgoszcz planuje zbudować 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 40 megawatów oraz stworzyć najnowocześniejszy system wytwarzania wodoru, który ma na celu przede wszystkim dekarbonizację miejskiego systemu transportu autobusowego. Orientacyjna wartość inwestycji to około 50 milionów euro.

Wsparcie uzyskane ze Smart Cities Marketplace obejmuje: ocenę obecnej sytuacji projektu w oparciu o istniejącą koncepcję inwestycyjną, ocenę SWOT, przegląd łańcucha dostaw wodoru i jego elementów oraz identyfikację różnych technologii, zalet i wad, identyfikację odpowiednich najlepszych praktyk oraz przegląd opcji finansowania (fundusze europejskie i pożyczki), w celu wdrożenia projektu demonstracyjnego. Miasto skorzystało ze szkoleń („masterclass”), doradztwa indywidualnego oraz wsparcia w formacie peer-to-peer.

El Escorial to miasto na obrzeżach Madrytu. Ponieważ 70% z ok. osiemnastu tysięcy mieszkańców dojeżdża do pracy poza granice miasta, władze zdecydowały się zbudować bezpieczną, wygodną i zrównoważoną infrastrukturę do parkowania rowerów i hulajnóg wokół kluczowych węzłów komunikacyjnych. Projekt ma na celu utworzenie 12 nowoczesnych przechowalni dla rowerów i hulajnóg, strategicznie zlokalizowanych w kluczowych punktach, w tym na dworcach kolejowych i autobusowych, przy obiektach sportowych i instytucjach edukacyjnych oraz w strefach mieszkalnych.

Smart Cities Marketplace zapewnia doradztwo prawne, aby realizacja projektu była zgodne ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi. W ramach wsparcia wykonana zostanie kompleksowa analiza rentowności finansowej oraz zbadane zostaną różne możliwości finansowania, w tym krajowe programy dotacyjne, fundusze europejskie i środki prywatne. Jednym z priorytetów jest znalezienie sposobów na sfinansowanie tego projektu i zmniejszenie obciążenia finansowego dla miasta.

Jak uzyskać wsparcie

Sposób aplikowania został wyjaśniony podczas webinarium informacyjnego (instrukcje i linki do formularza i wytycznych znajdują się w prezentacji - w załączeniu pod tekstem).

Poza wsparciem doradczym i możliwością skonsultowania planów inwestycyjnych z przedstawicielami różnych instytucji finansowych (zgłoszenia w trybie ciągłym), organizowane są cyklicznie nabory wniosków w programie Scalable Cities. Informacje na temat trwającego do 26 kwietnia naboru znaleźć można na stronie Smart Cities Marketplace.

Więcej informacji:

Kontakt z organizatorami:

info@smartcitiesmarketplace.eu

urbact.eui@zmp.poznan.pl (punkt kontaktowy URBACT i EUI)

Załączniki:
Prezentacja

Partnerzy