Rybnik – Blisko milion zł dla szpitala na wykrywanie wirusa

Opublikowano: 24.04.2020
Plac_Wolnos_ci-fot._Adrian_Larisz.jpg
Miasto ze swojego budżetu przekazało 816 tysięcy zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w na aparaturę do przeprowadzenia testów na obecność wirusa.

- Aktualnie ogromnym problemem w walce z koronawirusem jest ilość zakażeń wśród pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych – mówi prezydent Piotr Kuczera. – Mam nadzieję, że to urządzenie sprawi, że w sytuacji zagrożenia będziemy mogli szybko przetestować pracowników służby zdrowia, by nadal mogli walczyć na pierwszej linii frontu. To myślę dobry moment, by podziękować wszystkim tym, którzy na co dzień walczą o ratowanie naszego zdrowia i życia: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, laborantom, farmaceutom, salowym i administracji placówek – dodaje prezydent.

Aparat zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Aktualnie trwa montaż urządzenia na terenie ambulatorium w rybnickim szpitalu, potem odbędą się szkolenia laborantów. Rybnickie ambulatorium zostanie wpisane na listę Ministerstwa Zdrowia jako kolejny punkt, w którym można przeprowadzić testy na obecność COVID-19.
Urządzenie daje możliwość uzyskania wyników jednocześnie od 8 pacjentów, w czasie 1h, co umożliwia testowanie w kierunku koronawirusa ok. 100 – 150 pacjentów dziennie.

Urządzenie do testów to system GeneXpert kalifornijskiej firmy Cepheid (USA), to najnowsza, dostępna wersja w konfiguracji 8-modułowej, co oznacza, że umożliwia jednoczesną diagnostykę 8 pacjentów i uzyskanie wyników w czasie 1 h (wraz z procesem przygotowania próbki) – podkreśla dr n. med. Tomasz Kozioł, kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej szpitala w Rybniku. – Oparty jest na wiodącej na świecie platformie diagnostyki molekularnej, a testy wykonywane są w systemie zamkniętym, zautomatyzowanym, integrującym oczyszczanie próbki, amplifikację kwasów nukleinowych oraz detekcję sekwencji docelowych uzyskanych za pomocą rekomendowanych przez WHO reakcji Real Time PCR. Wykrywa on obecność RNA samego wirusa, a nie, jak tzw. szybkie testy, przeciwciała IgG i IgM, przez co umożliwia prawidłową diagnozę chorego jeszcze w fazie wczesnej zakażenia CoViD19 – podsumowuje dr n. med. Tomasz Kozioł.

Więcej informacji

Partnerzy