Rozwój PPP w Polsce – Raport z dziewiątej krajowej wizyty studyjnej

Opublikowano: 10.04.2019
Sierpc-zajawka.jpg
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, woj. mazowieckie, było gospodarzem dziewiątej krajowej wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Rozwój partnerstwa publiczno–prywatnego w Polsce”.

Konsorcjum Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich jest organizatorem jednodniowych krajowych wizyt studyjnych realizowanych w ramach projektu Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem wizyt jest przedstawienie uczestnikom rozwiązań zastosowanych w jednostkach administracji publicznej różnej wielkości, wdrażających zróżnicowane projekty w formule PPP. Cykl 12 krajowych wizyt studyjnych realizowany jest
w okresie grudzień 2017 – październik 2019.

Gospodarzem dziewiątek krajowej wizyty studyjnej było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, woj. mazowieckie. Wdrażany projekt: „Budowa Centrum kulturalno – rekreacyjnego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Przebieg wizyty
Dziewiąta krajowa wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego odbyła się w Sierpcu. Jej uczestnicy obejrzeli tereny Muzeum Wsi Mazowieckiej i zlokalizowanego tam Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego.
Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Gospodarzami spotkania byli przedstawiciele zarówno podmiotu publicznego jak i partnera prywatnego. Zgodnie z tradycją wizyt studyjnych, na początku spotkania każdy z uczestników przedstawił się krótko, informując o zakresie swojego zainteresowania projektami w PPP i włączając się w późniejszą dyskusję. Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej przedstawił pokrótce historię Muzeum i genezę rozbudowy skansenu o część rekreacyjno-konferencyjną. Następnie panie Urszula Tomaszewska i Izabela Wierzbicka przedstawiły obiekt, którym z sukcesem zarządzają.
Po przerwie obiadowej wszyscy uczestnicy wzięli udział w wizycie studyjnej na terenie skansenu i centrum konferencyjnego. Spotkanie zakończono dyskusją przy kawie.

Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstał 48 lat temu i zajmuje powierzchnię 52 hektarów. Jest wiernym odzwierciedleniem XIX-wiecznej wsi mazowieckiej, zrekonstruowanej w całości, razem z typową roślinnością
i zwierzętami hodowanymi w tamtym okresie na Mazowszu. W skansenie dostępne są wystawy stałe i wystawy czasowe, dopasowane do pór roku (okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynek itp.). W poszczególnych chałupach pokazane są różne tradycje związane ze świętami, uzależnione w przepychu wystroju, potrawach i dekoracjach od stopnia zamożności ówczesnych właścicieli – od najbiedniejszych chłopów komornych aż do właściciela dworku szlacheckiego. Pracujący tu personel wykorzystuje XIX-wieczne zasady prowadzenia gospodarki i w części działań tradycyjne narzędzia. Muzeum organizuje szereg imprez tematycznych, skierowanych do różnych grup odbiorców. Skansen stale się rozwija – w 2020 roku planowane jest zrekonstruowanie wsi przydrożnej, charakterystycznej dla Mazowsza – łącznie 44 obiekty. Muzeum jest dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi i do takiego klienta kieruje swoją ofertę. Z roku na rok Muzeum odwiedza rosnąca liczba gości – w 2018 r. przekroczona została liczba 100 000 odwiedzających. Oprócz grup zorganizowanych (np. lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół) coraz więcej pojawia się turystów indywidualnych. Większość odwiedzających pochodzi z obszaru ok. 120 km od Sierpca.
Muzeum ma do wykorzystania 77 etatów i ich rozkład uzależniony jest od sezonu – zimą jest to 67 osób, w okresie letnim – nawet do 85. Pracownicy prowadzą uprawę zbóż, hodują pszczoły, konie, szereg zwierząt gospodarskich itp. W dużym stopniu skansen jest samowystarczalny w zakresie pasz dla hodowanych tutaj zwierząt, a produkowany miód sprzedawany jest podczas imprez tematycznych w skansenie. Muzeum stale się rozwija - w tym celu skupuje okoliczne grunty, aby na nich lokalizować kolejne elementy skansenu.

Projekt „Budowa Centrum kulturalno – rekreacyjnego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”


W początkach XX w. dyrekcja Muzeum doszła do wniosku, że trudno jest przyciągnąć gościa na dłużej lub z większej odległości, jeśli nie ma w bezpośredniej bliskości skansenu odpowiedniej bazy turystycznej, oferującej turyście nie tylko sam pobyt w miejscu docelowym, ale również szereg odpowiednio przygotowanych usług towarzyszących. W 2010 r. wspólnie z mazowieckim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej „Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.
W czerwcu 2010 r. rozstrzygnięto konkurs. Największe uznanie zdobył projekt zespołu autorskiego z „Consultor Sp. z o.o.” i „Pracownia CHILI Anita Horowska”. W październiku 2013 r. rozpoczęto budowę. Realizacji podjęła się firma Skanska S.A., a nadzór inwestycyjny sprawowała firma Bud-Invent sp. z o.o. W czerwcu 2015 r. zakończono prace budowlane.
Projekt sfinansowany został w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu
VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i regionu” Działania 6.2 Turystyka. 14% wartości pochodziło z budżetu państwa oraz 1% z budżetu województwa mazowieckiego. Całość projektu to koszt 44 mln zł kosztów kwalifikowanych plus niekwalifikowany podatek VAT.
W projekcie przewidziano oddzielenie mediów dostarczanych do Centrum, aby w przyszłości umożliwić indywidualne rozliczanie kosztów przez operatora obiektu.
Jeszcze w trakcie budowy podjęta została decyzja o znalezieniu jednego podmiotu zarządzającego Centrum z uwagi na brak odpowiedniego doświadczenia pracowników Muzeum w tym zakresie. Do postępowania ogłoszonego w 2015 r. w trybie koncesji na wybór partnera prywatnego zgłosił się 1 podmiot. Negocjacje prowadzone były w okresie V-IX 2015. 30 września 2015 r. podpisano umowę z firmą Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne Urszula Tomaszewska, Izabela Wierzbicka sc.
Architektura Centrum nawiązuje do tradycyjnej zabudowy Mazowsza ze spichlerzami. Trzy główne bryły Centrum połączone są podziemnymi korytarzami, zapewniając łączność całości kompleksu niezależnie od warunków zewnętrznych.
Każda z części Centrum pokryta jest innym materiałem, tworząc spójną całość – drewnem (budynek Wody), łupkiem (budynek Ognia) i tradycyjną cegłą (budynek Sacrum). W budynku Wody znajduje się część hotelowa, basenowa i saun oraz restauracja regionalna. W budynku Ognia znaleźć można część konferencyjną i rekreacyjną z kompleksem SPA oraz restaurację Trzy żywioły. Budynek Sacrum to amfiteatralna sala widowiskowa dla 292 osób, z doskonałą akustyką, wykorzystywaną coraz częściej jako sala nagrań przez muzyków. Tłem widowni, po odsłonięciu przeszklonej ściany, jest naturalny kompleks leśny, co daje widzom niecodzienne wrażenia. 
Całość kompleksu jest wykorzystywana we współpracy Muzeum i partnera prywatnego – goście hotelowi mają 20% rabatu na atrakcje w ramach trzydniowego biletu do Skansenu, a turyści odwiedzający Muzeum mogą skorzystać z oferty Centrum zatrzymując się na dłużej w Sierpcu.  

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to przykład doskonałego wykorzystania walorów kulturowych subregionu dla celów edukacyjnych i komercyjnych – na terenie skansenu kręcono fragmenty takich filmów jak „Pan Tadeusz”, „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”.     


Efekty realizowanego partnerstwa dla podmiotu publicznego:

Skansen z Muzeum Wsi Mazowieckiej w nowoczesny sposób zagospodarowuje atrakcje i potencjał Sierpca oraz jego mieszkańców. Kultywowane od wieków tradycyjne sposoby uprawy roli i hodowli zwierząt oraz współpraca ze skierniewickim instytutem w zakresie starych odmian roślin uprawnych to sposób na ich przetrwanie w obliczu zmian w nowoczesnym rolnictwie. Dodatkowo, przekazywane są kolejnym pokoleniom umiejętności w zawodach takich jak kowal, stajenny czy bartnik.
Oferta nowoczesnego centrum kulturalno-rekreacyjnego, towarzysząca w sposób spójny możliwościom muzeum, pozwala na szerszą promocję oferty kulturowej skansenu, rozwija i poszerza w znacznym stopniu produkt turystyczny okolic Sierpca, dając podstawę do trwałego rozwoju lokalnego opartego na endogennym potencjale subregionu.

Partnerzy