W roku 2016 Puławy świętują 110. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowywane są działania popularyzujących historię miasta i promujące jego walory turystyczne oraz potencjał gospodarczy. Gotowe jest już logo 110-lecia.
W 1906 roku ówczesna osada miejska Nowa Aleksandria, wraz z Mokradkami i wsią Puławy Zarobne, została podniesiona do godności miejskiej. Ten gest administracji carskiej nie wynikał z usilnych zabiegów mieszkańców, ale był wyrazem wymuszonych ustępstw dla Polaków po wydarzeniach rewolucyjnych roku 1905. Decyzja była powodowana także potrzebą wzmocnienia władzy oraz chęcią pozyskania mieszkańców dla poczynań administracji carskiej w miejscowości, która będąc dotąd formalnie tylko osadą miejską (od roku 1869), już od roku 1866, jeszcze jako wieś, była siedzibą władz powiatu przeniesionego tu z pobliskiego
Kazimierza.
Wcześniejsze próby zmiany statusu miejscowości miały miejsce jeszcze za czasów, kiedy Puławy stanowiły prywatną własność rodziny Czartoryskich, ale wówczas, w roku 1824, Adam Jerzy Czartoryski na propozycję Rządu Królestwa Kongresowego odpowiada wnioskiem o odłożenie sprawy nadania praw miejskich wsi targowej Puławy na lat 6, oddalając tym samym konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów utrzymania władz municypalnych.