Przedstawiciel ZMP na posiedzeniu Zespołu u Prezydenta RP

Opublikowano: 28.05.2020
U_prezydenta_-_zesp___27.05.20.jpg
W Dniu Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim odbyło się 27 maja uroczyste posiedzenie Zespołu ds. wypracowania propozycji zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

Posiedzenie otworzył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha, który przypomniał inicjatywy i aktywności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dotyczące samorządu terytorialnego. Na spotkaniu reprezentowane były ogólnopolskie organizacje samorządowe: w imieniu Związku Województw Rzeczypospolitej – Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wiceprezes Zarządu Związku, członek sekcji Samorząd, polityka spójności Narodowej Rady Rozwoju, w imieniu Związku Powiatów Polskich – Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Związku, w imieniu Związku Gmin Wiejskich RP – Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Związku, a w imieniu Związku Miast Polskich – Andrzej Porawski, Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ze strony samorządowej.

W spotkaniu wzięli też udział: Jadwiga Emilewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju,–Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym.

Andrzej Porawski w krótkim wystąpieniu przypomniał historię odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce. Zaznaczył, że postulat odbudowy samorządu umieszczono w programie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 r. w rozdziale pod znamiennym tytułem „Samorządna Rzeczpospolita” (prezentacja w załączeniu).

Podczas spotkania przedstawiciele strony rządowej podkreślali rolę i znaczenie zaangażowania samorządu w realizację zadań publicznych. Uczestnicy dyskusji akcentowali dorobek 30 lat od restytucji samorządu terytorialnego w naszym kraju.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do rad gmin. Były to pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej. Na pamiątkę tego wydarzenia jest obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Zespół ds. wypracowania propozycji zmian w przepisach dotyczących działalności samorządu terytorialnego został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w październiku 2017 roku. Założeniem powołania Zespołu było wsparcie samorządów, w czym istotnym narzędziem ma być prezydencka inicjatywa legislacyjna. Skład Zespołu oparty jest w głównej mierze na przedstawicielach ogólnopolskich organizacji samorządowych, które reprezentowane są w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zespół to miejsce debaty nad systemowymi problemami samorządów. 

Więcej informacji

Załączniki:
Prezentacja A. Porawski - 30-lecie samorządności

Partnerzy