Projekt dla miast prekursorów i zaangażowanych

Opublikowano: 23.09.2019
Logo_Multiply.jpg
Wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich to cel projektu, do którego zaprasza Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites” zaprasza do aplikowania do programu współpracy i wymiany doświadczeń (tzw. peer-to-peer learning) projektu MULTIPLY, którego celem jest wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich. Pod pojęciem zintegrowanego planowania miejskiego rozumiemy takie planowanie rozwoju miast i ich poszczególnych obszarów, które łączy w sobie elementy zrównoważonego transportu, planowania przestrzennego i zarządzania energią. Taki sposób planowania umożliwia pełne wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej danego terytorium, jednocześnie czyniąc je wygodnym i komfortowym miejscem do życia.

Projekt MULTIPLY jest finansowany ze środków programu HORYZONT 2020. W jego ramach miasta z 6 krajów UE, w tym Polski, będą wymieniać się wiedzą, dzielić doświadczeniami oraz dyskutować, w jaki sposób planować rozwój poszczególnych dzielnic i obszarów, aby zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami środowiskowymi, społecznymi i gospodarczymi, a także, jakie rozwiązania z zakresu zintegrowanej urbanistyki są najbardziej uzasadnione do wdrożenia w mieście. Dla wybranych obszarów powstaną również plany na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju.

Kto może aplikować do programu?

Miasta prekursorzy, które już realizują koncepcję zintegrowanego planowania miejskiego, umiejętnie łącząc zrównoważone rozwiązania transportowe, energetyczne i urbanistyczne, czy to w całych granicach administracyjnych, czy na wybranym obszarze. Mają też ciekawe doświadczenia i osiągnięcia w tym obszarze, którymi chciałyby się podzielić z innymi. W ramach projektu MULTIPLY miasta prekursorzy zyskają nie tylko możliwość szerokiej promocji swoich dobrych praktyk i zainspirowania miast zaangażowanych do podjęcia podobnych działań, ale i wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miastami prekursorami oraz zebrania pomysłów na nowe proekologiczne projekty.

Miasta zaangażowane, które mają ambicję, aby rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony i zgodny z zasadami zintegrowanej urbanistyki, lecz nie mają jeszcze wiele doświadczeń w tym zakresie. Mają jasną wizję tego, jakie cele chcą realizować, lecz potrzebują dodatkowej wiedzy i umiejętności, by skutecznie planować i wdrażać zharmonizowane środki efektywności energetycznej w różnych obszarach (transport, zarządzanie energią, planowanie przestrzenne). W ramach projektu MULTIPLY miasta zaangażowane nawiążą współpracę z miastami prekursorami w zakresie zintegrowanego planowania miejskiego, włączą się w inspirującą wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz zyskają pomoc w opracowaniu modelowych planów na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju wybranego obszaru (dzielnica, osiedle, centrum miasta itp.).

Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić załączony kwestionariusz - odpowiedni dla kategorii, do której miasto aplikuje. Wypełniony, podpisany i zeskanowany kwestionariusz należy odesłać mailem na adres biuro@pnec.org.pl. Rekrutacja potrwa do 8 października 2019 r. włącznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 3 miasta prekursorów i 4 miasta zaangażowane (zgodnie z przedstawioną w kwestionariuszu punktacją) które wezmą udział w programie wymiany wiedzy i doświadczeń projektu MULTIPLY.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.pnec.org.pl/pl/component/content/article/3-aktualnoci-kat/675-multiply-program-wspolpracy-i-wymiany-doswiadczen-dot-zintegrowanego-planowania-miejskiego-rekrutacja

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, bardzo prosimy o kontakt. Osobą do kontaktu jest p. Patrycja Płonka (patrycja.plonka@pnec.org.pl; +48 660 646 944)

Załączniki:
Kwestionariusz Miasta Prekursorzy
Kwestionariusz Miasta Zaangażowane

Partnerzy