Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z samorządowcami o pomocy Ukrainie

Opublikowano: 04.03.2022
Prezydent_RP.jpeg
Prezydent Andrzej Duda zaprosił 3 marca przedstawicieli organizacji samorządowych na spotkanie. Dziękował za organizację pomocy uchodźcom i zapewniał, że jest otwarty na nowe inicjatywy pomocowe

W spotkaniu wziął udział Prezydent RP, Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, która również angażuje się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

- Uważam, że Polska i Polacy zdają egzamin, za co bardzo dziękuję całemu społeczeństwu, dziękuję Państwu, którzy na co dzień z tym problemem sobie radzicie. Opieka nad uchodźcami to nasz obowiązek – powiedział Prezydent do samorządowców (cyt. za Kancelaria Prezydenta RP).

Ze strony samorządowej w spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Lublina i wiceprezes Związku Miast Polskich Krzysztof Żuk, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji i sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik, prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, marszałek województwa podkarpackiego, wiceprezes Związku Województw Władysław Ortyl, burmistrz Halinowa, prezes Związku Samorządów Polskich Adam Ciszkowski, wójt Terespola, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Krzysztof Iwaniuk, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy.

Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący KWRIST, Paweł Szefernaker. 

Wojna na Ukrainie wywołała w Polsce kryzys uchodźczy. Opieka nad uchodźcami to nasz obowiązek, Polska i Polacy zdają ten egzamin - tak w skrócie można podsumować wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent podziękował też samorządowcom za podejmowane w całej Polsce działania humanitarne na rzecz uchodźców. Podkreślił ogromne zaangażowanie samorządów, rządu, a także organizacji pozarządowych i osób prywatnych w udzielanie pomocy. Należy się jednak nastawić na długofalową pomoc, bo nie zanosi się na szybkie zakończenie działań zbrojnych na Ukrainie.

Zapewnił też, że jest otwarty na nowe pomysły i inicjatywy, zapraszał do kontaktu z Kancelarią Prezydenta RP.

Przedstawiciele samorządu opowiadali o podejmowanych na swoim terenie inicjatywach, mówili też o problemach, które pojawiają się w związku z ogromnym napływem uchodźców. Większość trudności powinna rozwiązać opracowywana pilnie specustawa. Samorządowcy mówili też, że chcą umożliwienia organizacji 3 samorządowych punktów zbiórek: w Lublinie, Rzeszowie i Warszawie (oprócz tych organizowanych przez wojewodów). Podkreślali, że należy wypracować rozwiązania systemowe i długofalowe. W tej chwili wielu mieszkańców miast i gmin w odruchu serca i na fali entuzjazmu otworzyło swoje domy dla uchodźców, ale jeśli wojna na Ukrainie potrwa dłużej, to konieczne będzie zapewnienie im innego lokum, pracy, szkół dla dzieci czy dostępu do pomocy medycznej.

Poruszyli też kwestię szczepień uchodźców z Ukrainy, i to nie tylko tych przeciw koronawirusowi (na Ukrainie przed wojną był gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19), ale również np. szczepień dzieci przeciwko gruźlicy. W tej sprawie mają zostać uruchomione tzw. szczepibusy, które będą docierać w różne miejsca w Polsce, poinformował wiceminister Szefernaker.

Samorządowcy skorzystali z okazji, aby podziękować prezydentowi za zawetowanie ustawy zwanej Lex Czarnek.

hh

Partnerzy