Prawa człowieka na poziomie lokalnym - zaproszenie na cykl spotkań

Opublikowano: 19.04.2023
prawa-człowieka-główne-edit-1.jpg
Polityki samorządowe oparte na prawach człowieka – to temat pierwszego z nowego cyklu seminariów, które Związek wraz z partnerami zorganizuje w trzech kolejnych miesiącach. Wszystkie będą poświęcone wzmacnianiu spójność lokalnych społeczności.

Demokracja, praworządność i prawa człowieka są ze sobą nierozerwalnie związane. W całej Europie prawa człowieka stają się bardzo ważnym elementem dobrego rządzenia na poziomie lokalnym, przy silnym zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Jak pokazują badania Agencji Praw Podstawowych, prawa człowieka często przypisywane są „innym” - wykluczonym, więźniom politycznym czy ofiarom wojny. Tymczasem my wszyscy i wszystkie jesteśmy posiadaczami praw - socjalnych, ekonomicznych, zdrowotnych, kulturalnych, do czystego powietrza i wody, bezpieczeństwa czy praw reprodukcyjnych. Istotną rolę w ich realizacji i związane z tym zobowiązania, obok instytucji na poziomie krajowym i międzynarodowym, mają także samorządy lokalne, w tym miasta.

To właśnie na poziomie lokalnym realizowanych jest wiele zadań związanych z zadbaniem o włączenie społeczne, dobrostan i możliwie wysoką jakość życia każdej osoby, przeciwdziałanie dyskryminacji, równe traktowanie. To wielkie wyzwania, których wciąż się uczymy, testując nowe formuły i rozwiązania.

Cieszymy się, że dzięki współpracy licznych samorządów, Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, ogólnopolskiej sieci pełnomocniczek ds. równego traktowania, Instytutu Miast Praw Człowieka, sektora społecznego oraz Agencji Praw Podstawowych UE i Instytutu Praw Człowieka im. Raula Wallenberga, polskie miasta analizują możliwości systemowego podejścia do inkluzji i zabezpieczenia praw swoich mieszkańców i mieszkanek. Część samorządów już rozpoczęła prace nad wdrażaniem narzędzi zaproponowanych przez Agencję Praw Podstawowych UE, zawartych w Ramie Wdrażania Praw Człowieka na Poziomie Lokalnym[1], przy silnym zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego i czerpiąc z doświadczeń miast europejskich.

Zapraszamy na cykl trzech spotkań poświęconych ideom, praktykom i konkretnym narzędziom wzmacniającym spójność lokalnych społeczności. Ich wdrażanie jest zadaniem dla nas wszystkich - dla całego samorządu rozumianego jako wspólnota lokalnych władz, administracji i mieszkańców/mieszkanek, których partycypacja w realizacji perspektywy praw człowieka jest niezbędna.

Pierwsze spotkanie pt. „Polityki samorządowe oparte na prawach człowieka” odbyło się 26 kwietnia br. w godz. 14.00-15.30 na platformie Zoom.

Kolejne seminaria odbędą się 25 maja i 22 czerwca br. Program wszystkich spotkań znajduje się w załączeniu.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

W razie pytań prosimy o kontakt z Katarzyną Paczyńską: zagranica@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich/ Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania
Sieć Pełnomocników i Pełnomocniczek ds. Kobiet i Równego Traktowania
Europejskie Centrum Solidarności / Latający Uniwersytet Praw Człowieka
UN Global Compact Network Polska
Raoul Wallenberg Instytut Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego
Instytut Miast Praw Człowieka

[1] https://fra.europa.eu/sites/de...

Załączniki:
Program seminariów

Partnerzy