Zadaniem nowych inwestycji będzie ożywienie miejskiej przestrzeni, prowadzone będą też projekty służące aktywizacji mieszkańców poszczególnych dzielnic.
Na podstawie dziesięciu kryteriów i wskaźników zawartych w ustawie o rewitalizacji, w Poznaniu do obszaru zdegradowanego zakwalifikowano teren 15 z 42 działających w mieście rad osiedli, a jako obszar rewitalizacji wyznaczono tereny podlegające radom osiedli: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz fragmenty Głównej,
Starołęki-Minikowa-Marlewa i Górczyna.
Zanim zagadnienia rewitalizacji zostały skodyfikowane w ustawie, Poznań - od 2004 roku - zdążył przyjąć trzy edycje Miejskiego Programu Rewitalizacji. Dodatkowo, w 2013 roku, projekty na obszarze śródmieścia zebrano w "Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia". Dotychczasowe poznańskie programy, mimo braku regulacji prawnych, traktowały problem rewitalizacji kompleksowo, skupiając się w szczególności na lokalnej społeczności zamieszkującej obszary zdegradowane.
Na ten rok zaplanowano kontynuację współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza związaną z problematyką rewitalizacyjną oraz zintegrowanym podejściem do rozwoju miasta. Wraz z radami osiedli Stare Miasto, Ś́w. Łazarz i Wilda przygotowywane są kolejne edycje konkursu Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych, które mają zaktywizować społeczności lokalne. Na Łazarzu kontynuowana będzie współpraca w ramach Otwartej Strefy Kultury. Promowane będą działania Inkubatora Kultury Pireus i Projekt Najmu Lokali.