Miasto Poznań, biorąc pod uwagę opinię zespołu doradczego przy prezydencie, złożonego z przedstawicieli poznańskiej oświaty, rekomenduje określone rozwiązania przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ostateczna decyzja każdorazowo będzie zależała od dyrektora szkoły.
- Wytyczne na nowy rok szkolny zostały opracowane przez dyrektorów szkół i przedszkoli. To osoby, które znają specyfikę swoich placówek. Dlatego w naszym mieście nie będzie jednego szablonu, którym będą posługiwały się wszystkie szkoły. Każdy z dyrektorów będzie podejmował decyzje indywidualnie, w oparciu o analizę sytuacji w swojej jednostce, oczywiście we współpracy z organem prowadzącym i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP.
Nauczanie hybrydowe
W ubiegłym roku w szkołach ponadpodstawowych naukę rozpoczął tzw. podwójny rocznik (złożony z absolwentów gimnazjów i 8-letnich podstawówek), w związku z czym w wielu placówkach znacząco zwiększyła się liczba uczniów (czasem nawet do ponad dwóch tysięcy). Uwzględniając tę sytuację dyrektorzy szkół ponadpodstawowych rozważają możliwość nauczania hybrydowego w liceach, technikach i szkołach branżowych - wtedy nauka odbywałaby się częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie, przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie od rozpoczęcie roku szkolnego. Miasto Poznań przychyla się do tej propozycji, wymaga to jednak pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Plusem zaproponowanego rozwiązania jest zmniejszenie liczby uczniów w szkole, a co za tym idzie możliwość zachowania większego dystansu społecznego przez pierwsze tygodnie od powrotu z wakacji.
Wsparcie finansowe
Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski zapewnił, że wszystkie szkoły i przedszkola zostaną wyposażone w środki dezynfekcyjne oraz maseczki dla personelu. Niezależnie od tego Miasto Poznań wygospodarowało w budżecie pieniądze na ten cel. Pozostaną one w dyspozycji szkół. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której poznańskie placówki zostałyby pozbawione środków bezpieczeństwa z powodu opóźnień lub niewystarczającej ilości dostawy.
Opieka w przedszkolach
Miasto Poznań podjęło decyzję o zapewnieniu opieki wszystkim dzieciom, które zostały przyjęte do przedszkola w tegorocznym procesie rekrutacyjnym. - Dyrektorzy przedszkoli poznańskich są przygotowani do pracy w określonym reżimie sanitarnym. Okres wakacyjny był doskonałą próbą. Mamy stworzone określone procedury. Na dzień 1 września zostaną one uaktualniane i dostosowywane do aktualnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra edukacji narodowej - mówi Marzenna Bolińska , dyrektorka Przedszkola nr 71.