Poznań - Dron bada jakość powietrza w mieście

Opublikowano: 22.10.2019
Pozna_-dron_bada.jpg
W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Akcja „Skończmy ze smogiem w Poznaniu” odbywa się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmuje się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską - obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10). Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.

- Dron, czyli bezobsługowy system latający nadlatuje nad kominy i dokonuje pomiaru. Pozwala to na przeprowadzenie analizy i ukaranie osób, które palą w piecach niedozwolonym paliwem. A spalane jest naprawdę wszystko - płyty wiórowe i pilśniowe, odzież, opony i wiele innych. Powstałe w ten sposób związki chemiczne są bardzo szkodliwe dla mieszkańców miasta - tłumaczy Przemysław Surdyk, p.o. dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMP.

W akcji badania jakości powietrza przy użyciu drona uczestniczą strażnicy Eko-patrolu. Funkcjonariusze prowadzą kontrole posesji, które z uwagi na sposób ogrzewania mogą generować niską emisję pyłów i gazów. Sprawdzają, jakiego rodzaju paliwa poznaniacy używają do ogrzewania mieszkań i domów - tzn. czy w piecach i kotłach nie dochodzi do spalania odpadów (styropianu, plastikowych butelek, odzieży, lakierowanego drewna ze starych mebli itp.).

Więcej informacji

Partnerzy