Krajowa Polityka Miejska 2030 to przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dokument, który wyznacza cele zrównoważonego rozwoju miast.
Jak podkreśla MFiPR, Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast, a jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.
„W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej. W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić na między innymi przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej” – czytamy w komunikacie MFiPR.
Od dzisiaj projekt KPM jest dostępny wraz z formularzem uwag na stronach internetowych ministerstwa. Równolegle z konsultacjami społecznymi MFiPR prowadzić będzie dialog i uzgodnienia międzyresortowe. Przedłożenie dokumentu Radzie Ministrów zaplanowane jest w pierwszej połowie 2022 roku.
Formularz uwag dostępny jest TUTAJ