Miesiące intensywnych działań, spotkań i konsultacji z ekspertami – tak wyglądały dotychczasowe prace w ramach DroneLAB Środowisko, które były skoncentrowane wokół problematyki zanieczyszczenia powietrza.
Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu w polskich miastach są domowe piece grzewcze, które nie spełniają żadnych norm emisji, a także paliwa niskiej jakości, które są w nich spalane.
Skutecznym narzędziem w walce z tym problemem są bezzałogowe statki powietrzne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania źródeł spalania i sprawdzania ich składu. Ale do tej pory miasta nie miały wiedzy jak taką usługę zamówić, gdyż technologia jest świeża i może wydawać się skomplikowana.
Odpowiedzią na ten problem ma być opracowany w ramach DroneLAB Środowisko dokument, który zawiera rekomendacje dotyczące stosowania BSP w walce ze smogiem, a także wskazówki do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) dla usługi pomiaru smogu.
Zalecenia zawarte w dokumencie zostały zebrane podczas okrągłego stołu interesariuszy CEDD. Jest on wynikiem głębokich analiz i dialogu z przedstawicieli nauki, biznesu i administracji. Ponadto wytyczne powstały w oparciu o praktyczne doświadczenia, które polegały na przeprowadzeniu serii badań jakości powietrza przy pomocy dronów.
Pilotażowe loty dronami, które badały źródła niskiej emisji, odbyły się m.in. w Katowicach, Krakowie czy Elblągu. W testach uczestniczyli przedstawiciele straży miejskich. Zanim jednak przeprowadzono loty pilotażowe, zaproszono do współpracy ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, przedstawicieli branży dronowej, naukowców i samorządowców.
Dokument, który powstał w oparciu o zebrane uwagi i doświadczenia, stanowi jedyną taką publikację w kraju. Dzięki niemu CEDD stał się platformą, dzięki której samorządy mogą uzyskać potrzebną wiedzę i wsparcie w temacie usług dronowych. Wykorzystanie dokumentu przez gminy i miasta, przełoży się na jeszcze skuteczniejsza walkę ze smogiem w skali kraju. Dokument można pobrać tutaj.